Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman’dan TCMB’ye Övgü: Enflasyon Düşecek

ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin faiz kararını değerlendirerek yakın dönem beklenti ve öngörülerini açıkladı.
Goldman’dan TCMB’ye Övgü: Enflasyon Düşecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK), dün yılın üçüncü faiz kararını açıkladı. Banka, politika faizini 500 baz puan artırarak yüzde 45’ten yüzde 50’ye çıkardı. Yabancı kurumlar faiz artışı olması gerektiğini vurgulasa da yerli ekonomistler ve piyasanın tamamı faiz değişikliği beklemiyordu.

Bu açıdan alınan karar sürpriz oldu. Fakat piyasada herhangi bir şok etkisi yaratmadı. Çünkü her ne kadar beklentiler pas geçileceği yönünde olsa da birçok ekonomist, faizlerin bir miktar daha artırılmasının gerektiğini düşünüyordu.

Özellikle son haftalarda dövize artan talep ve kurdaki yükseliş, faiz artışına elzem gözüyle bakılmasını sağlamıştı. Merkez Bankası aldığı bu kararla piyasaya önemli mesajlar verdi.

Seçime giderken bile faiz artışı yapıyoruz diyerek, sıkılaştırmada ne kadar kararlı olduklarını vurgulamış oldu. Bu nedenle de piyasa alınan kararı olumlu karşıladı ve dün dolar düştü, borsa yükseldi.

Bu Bir Faiz Artırım Döngüsünün Başlangıcı Değil

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, TCMB’nin dün yaptığı 500 baz puanlık faiz artışının tek seferlik bir ayarlama olduğunu ve bir faiz artırım döngüsünün başlangıcı olmadığını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu kararın, bankanın fiyat istikrarına olan bağlılığının ve ortodoks bir politikaya tam geçişinin güvenilirliğini artırması gereken önemli bir adım olduğunu aktardı.

Enflasyonun yılın ikinci yarısında keskin düşüşe geçeceğini öngören banka, bu yıl sonunda yüzde 33’e inmesini bekliyor. Yılın üçüncü çeyreğinden itibaren de para politikasının gevşetilmeye başlanacağını ve 2024 yılının sonunda yüzde 32,50 seviyelerine çekileceğini öngörüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.