Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’a Göre Japonya Merkez Bankası Sıkılaşma Sinyali Veriyor

Goldman Sachs ekonomistleri, Japonya Merkez Bankası’nın almış olduğu son getiri eğrisi kararını, sıkılaşmanın bir sinyali olarak görüyor.
Goldman Sachs’a Göre Japonya Merkez Bankası Sıkılaşma Sinyali Veriyor
HABER GİRİŞ

Japonya Merkez Bankası’nın devlet tahvil getirileri için hedef aralığını genişletmesinin ardından, Goldman Sachs ekonomistleri, merkez bankasının sıkılaştırma politikasına geçerek küresel emsallerine gecikmeli olarak katılabileceğini söyledi.

Japonya baş ekonomisti Naohiko Baba liderliğindeki analistler, “BoJ’un piyasanın işleyişini iyileştirme ihtiyacına daha fazla vurgu yapması, bize negatif faiz oranı politikasını terk etme olasılığının arttığını gösteriyor” notunu düştü.

Goldman ekonomistleri, negatif faiz oranı politikasının kaldırılmasının özellikle fizibilite açısından arzu edilen bir sonraki adım olarak görülebileceğini belirterek, mevcut duruşun finansal kurumlara yük getirdiğini de sözlerine ekledi.

Goldman ile Aynı Fikirde Olmayanlar da Var

Japonya Merkez Bankası’nın açıklamasının ardından, ülkede işlem gören bankaların hisseleri, endeksin eğilimini kırarak üst üste iki seans yükseliş kaydetti. Nomura’daki ekonomistler bu görüşe karşı çıktılar ve verim eğrisi kontrol bandını değiştirme hareketinin BOJ’un para politikası yönünde bir değişiklik anlamına gelmediğini söylediler.

Analist Kyohei Morita, getiriler için yüzde 0 hedefinin her iki tarafında 25 baz puanlık getiri eğrisi kontrol politikasında ilk düzenlemenin, bunların sabit iş yatırımı veya temel unsurlar üzerindeki etkilerine dayandığını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Morita, firmanın Japonya Merkez Bankası’nın politika faizinin 2023’te değişmeden kalmasını beklediğini söyledi. Oxford Economics, BOJ’un hamlesinin şahin bir eksene işaret etme olasılığının düşük olduğu konusunda hemfikir.

UBS’deki ekonomistler, BOJ Başkanı Kuroda’nın son hamlesini, görev süresinin Nisan ayında sona ermesinin ardından yeni merkez bankası başkanına bir hediye olarak nitelendirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın