Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’a Göre Altın Uzun Vadede Bitcoin’i Geçecek

Yatırım bankası uzun vadede altının, Bitcoin’i performansı ile geride bırakacağını savundu. Ayrıntılar şöyle…
Goldman Sachs’a Göre Altın Uzun Vadede Bitcoin’i Geçecek
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, gerçek talep etmenleriyle birlikte altının uzun vadede oldukça değişken Bitcoin’den daha iyi performans göstermesini beklediğini bildirdi. Goldman, altının daha sıkı finansal koşullardan etkilenme olasılığının daha düşük olduğunu, bunun faydalı bir portföy çeşitlendiricisi olduğu anlamına geldiğini belirtti.

Banka özellikle altının spekülatif olmayan kullanım durumları geliştirirken Bitcoin’in hala spekülasyonlardan etkilendiğine dikkat çekti. Goldman araştırma notunda, yatırımcıların altını enflasyona ve doların değer kaybetmesine karşı korunmak için kullandığını, Bitcoin’i riskli yüksek büyüme teknoloji şirketi hissesi gibi gördüklerini belirtti.

Goldman: Finansal Koşullar Kötüleşecek

Bankaya göre Bitcoin’in gerçek değeri, gelecekteki gerçek kullanım durumlarının kapsamından geliyor ve bu da onu değerli metalden daha değişken ve spekülatif bir varlık haline getiriyor. Yatırımcıların merkezi olmayan para birimini keşfetme istekliliği Bitcoin’in benimsenmesine yardımcı olsa da, banka finansal koşulların daha sıkı hale geleceğini tahmin ediyor.

Araştırma notunda FTX borsasının ve Three Arrows Capital hedge fonunun çöküşüne atıfta bulunarak, “Bitcoin’in aşağı yönlü oynaklığı, birkaç büyük oyuncu iflas başvurusunda bulunduğu için sistemik endişelerle de arttı.” ifadelerine yer verildi.

Banka, her iki varlıktaki net spekülatif pozisyonların geçen yıl keskin bir şekilde düşmesine rağmen, altının Bitcoin’in yüzde 75’lik düşüşüne karşı yıllık bazda marjinal bir artış gösterdiğini kaydetti. Bununla beraber altının, yapısal olarak daha yüksek makro volatiliteden ve hisse senedi risklerini çeşitlendirme ihtiyacından faydalanabileceği belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Goldman’ın raporu, Bitcoin’in Kasım 2021’deki tarihi zirvesinden yüzde 75’e yakın bir değer kaybetmesinin ardından geliyor. Kripto para birimi 69.000 dolar olan en yüksek seviyeden, 15.500 dolara kadar geriledi. Son iki yılın en düşük seviyesini test eden BTC, yazım itibarıyla 17.200 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın