Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bitcoin’in Daha İstikrarlı Hale Geldiğini Gösteren Veri Paylaşıldı

Yapılan bir araştırma Bitcoin'in son on yıl içerisinde daha istikrarlı ve güvenilir bir görünüm çizdiğini ortaya koyuyor.
Bitcoin’in Daha İstikrarlı Hale Geldiğini Gösteren Veri Paylaşıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

En değerli kripto para birimi olan Bitcoin, bu yıl büyük bir düşüşe sahne olsa da, yapılan bazı araştırmalar uzun vadede farklı verileri ortaya koyuyor. Documenting Bitcoin adlı bir hesap tarafından yakın zamanda yapılan bir paylaşıma göre BTC’nin bir yatırım olarak istikrar ve güvenilirliğinde uzun vadeli kademeli bir artış söz konusu.

Paylaşımda on yılı aşkın süredir Bitcoin verilerinin istikrar ve güvenilirliğinde istikrarlı bir büyüme gösterdiğine yer verildi. Grafikte, BTC’nin fiyatının gerçekleşen fiyatının altına düşme yüzdesi son on yılda istikrarlı bir şekilde artıyor. 2012’de BTC’nin fiyatının altındaki düşüş yüzdesi yüzde -60,86 seviyesindeydi.

BTC gerçekleşmiş fiyattan düşüş yüzdesi
Kaynak: Documenting Bitcoin

Daha sonra 2015 ile 2016 arasında yüzde -44,61’e, ardından 2019 ile 2020 arasında yüzde -29,62’ye düştü. Ardından, bu ayı piyasasında yüzde -24 ile en düşük seviye görüldü.

Kripto para birimi 2022 yılı boyunca yüksek enflasyon ve resesyon korkularına maruz kaldı ve Kasım 2021’deki zirvesinden bu yana yüzde 75’e yakın değer kaybı yaşadı.

Yaklaşık bir yıl önce 69.000 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşan BTC, yazım itibarıyla 17.150 dolardan işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner

Geçtiğimiz haftalarda kripto para borsası FTX’in iflas etmesi ile kayıplar daha da arttı ve fiyat 15.400 ile son 2 yılın en düşük seviyesini test etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın