Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs: TL Oyuna Geri Döndü!

Goldman Sachs'a göre Türkiye'nin politika faizindeki hızlı normalleşme Türk lirasında (TL) kazancın geri döndüğüne işaret ediyor. Detaylar haberde;
Goldman Sachs: TL Oyuna Geri Döndü!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çok uluslu ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) para politikalarına ilişkin müşterilerine bir rapor gönderdi. Raporda, Türkiye’nin politika faizindeki hızlı normalleşme ile Türk lirasındaki (TL) kazancın geri döndüğüne işaret edildi.

“Türkiye (Türk lirası) oyuna geri döndü” başlığı ile paylaştığı gelişen piyasalar raporunda, dengesizliklerin arttığı ve yatırımcı ilgisinin azaldığı Heterodoks politikalarla geçen uzun bir dönemin ardından Türkiye’nin faizde normalleşmeye doğru hızlanan patikasına vurguda bulundu.

Goldman Sachs, TCMB’nin politika faizini yüzde 30’a çıkaran bir diğer büyük artışla para politikasında normalleşmeye devam ettiğini öne sürdü.

Türkiye’nin Reel Faizleri Pozitif Bölgeye Geçebilir

Merkez Bankası’nın sözlü yönlendirme ile parasal sıkılaştırmayı daha çok güçlendireceğinin sinyalini verdiği, yerli piyasa katılımcılarınınsa kur korumalı mevduatlardan TL mevduatlara geçişi teşvik edeceği paylaşıldı.

Türkiye’nin politika faizindeki hızlı normalleşmenin TL’de kazancın geri döndüğüne işaret ettiğine dikkat çekilen raporda, yıl sonunda yüzde 40 ve üzeri politika faizinin Türkiye’nin reel faizlerini pozitif bölgeye getirebileceği öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs, TL’de ‘carry trade’ işlemlerinin uzun yıllar sonra yeniden mümkün hale gelebileceğini vurguladı.

Döviz Kurunda Kısa Vadeli Baskılar Hafifledi

Önden yüklemeli ve kuvvetli faiz ayarlamalarıyla döviz kurunda kısa vadeli baskıların hafiflediğine işaret edilerek, bunun TL’nin yüksek getirisini sürdürmesini sağlayabileceği kaydedildi.

Politika faizindeki son artışın mevduat faizlerinin daha fazla artacağını gösterdiği savunulan raporda, riskler devam etse de son adımların önceki yılların tersine pozitif reel faiz stratejisini desteklediği söylendi.

Söz konusu durumun, vadeli piyasa fiyatlamalarında (forward) TL değer kaybının üzerinde getiri sağlamanın ve TL’de carry trade’in yeniden mümkün olabileceğini gösterdiğinin altı çizildi.

Raporda, vadeli işlem kontratlarının Dolar/TL ‘nin üç ay sonra 30, altı ay sonra 33 seviyesinde işlem göreceği yönünde tahminler de yer aldı. Goldman Sachs üç ay sonra Dolar/TL’nin 28 ve altı ay sonra 29 seviyelerinde olacağını öngördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın