Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Ocak Ayında İş Gücünü Azaltmayı Planlıyor

Yatırım bankası Goldman Sachs, resesyon endişelerinin ortasında Ocak ayında işten çıkarmalara hazırlanıyor. Gelişmeler haberde...
Goldman Sachs Ocak Ayında İş Gücünü Azaltmayı Planlıyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yüksek enflasyon ve faiz artırımları sonrası, çalışanlarının bir kısmını işten çıkarmaya hazırlanıyor. Bankaya yakın bir kaynaktan aktarılan bilgilere göre Ocak ayında çalışanların yüzde 8’i işten çıkarılması planlanıyor.

Yetkiliye göre işten çıkarmalar bankanın her bölümünü etkileyecek. Bu, yönetimin performans hedeflerini sunmasının beklendiği, Goldman hissedarları için yapılacak bir konferanstan önce gerçekleşiyor. New York merkezli yatırım bankası ikramiyeleri genellikle Ocak ayında ödüyor ve olası işten çıkarmalar, kalan çalışanlar için ikramiye dolarını korumanın bir yolu olabilir.

Goldman Sachs işten çıkarma kararını hayata geçirirse, yaklaşık 4.000 çalışanın etkileneceği tahmin ediliyor. Şirket daha önce işe alımlara ağırlık veriyordu. 30 Eylül itibarıyla şirketin 49.100 çalışanı vardı ve bu bir önceki yıla göre yüzde 14’lük bir artışı temsil ediyor.

Goldman CEO’su David Solomon , geçen hafta finans firmaları için düzenlenen bir konferansta harcamaları kontrol altına almak istediklerini belirtmişti.

Solomon, yakın vadede, gider kalemlerinde ters rüzgarlar görmeye devam ettiklerini belirterek, “Belirli gider azaltma planlarını uygulamaya koyduk, ancak faydalarını gerçekleştirmek biraz zaman alacak. Nihayetinde, çevik kalacağız ve firmayı fırsat setini yansıtacak şekilde boyutlandıracağız.” açıklamasını yapmıştı.

GCM Yatırım Banner

Goldman’ın planları, ABD’de enflasyonun tarihi yüksek seviyelere ulaşması ve Federal Rezerv’in agresif faiz politikasının ortasında kendisini gösterdi. FED bu hafta gerçekleştirdiği son toplantısında 50 baz puanlık faiz artırım kararı aldı.

Sıkı faiz politikası, ABD ekonomisinde durgunluk yaşanacağına dair endişelerin artmasına neden oluyor. Yakın geçmişte pek çok firma işten çıkarma planlarını duyurmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.