Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs İflasların Ardından Faiz Beklentisini Değiştirdi

Golmand Sachs, iki büyük bankanın iflas etmesinin ardından FED’in bu ay faiz artırımı yapmayacağını öngörüyor.
Goldman Sachs İflasların Ardından Faiz Beklentisini Değiştirdi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri’nde Silikon Vadisi Bankası’nın (SVB) ardından Signature Bank’ın da iflas ettiği haberi sektöre dair endişeleri artırdı. SVB’nin iflasının 2008 mali krizinden bu yana en büyük banka iflası olması, finans dünyasında domino etkisi korkusunu artırdı.

ABD Merkez Bankası’nın (FED) uzun süredir devam eden faiz artırımları nedeniyle birçok girişim ayakta kalabilmek için nakit yaratmaya çalışıyordu. Mevduatlarını bankadan çekmek zorunda kalan girişim şirketleri, sermaye artırımına başvurunca girişimcilere borç veren SVB’yi bir hayli zor duruma soktu.

FED’in politikasının yol açtığı bu durum neticesinde, önümüzdeki toplantı için beklentiler değişebilir. Bu duruma dair ilk öngörü yapan kurumlardan birisi Goldman Sachs oldu.

Goldman Sachs analistleri, 22 Mart’ta yapılacak olan FED toplantısında faiz artışı yapılacağı öngörüsünden vazgeçti. Analistler, bankacılık sektöründe meydana gelen gerilim nedeniyle bu ayki toplantıda faiz artışı yapılmayacağını düşünüyor.

Mart toplantısından sonra da faiz politikasında belirsizlik olduğu belirtiliyor. Goldman ekonomisti Jan Hatzius, “Bankacılık sistemindeki stres ışığında, artık FOMC’nin 22 Mart’taki bir sonraki toplantısında faiz artırımı yapmasını beklemiyoruz” ifadesini kullandı.

GCM Yatırım Banner

FED Konusunda Belirsizlik Artıyor

FED Başkanı Jerome Powell, geçen hafta iki gün üst üste konuşma yapmıştı. Bu konuşmalardan çıkarılan ortak mesaj ise faiz artışı konusunda daha yapılması gereken şeyler olduğuydu. Bu doğrultuda Mart toplantısı için 50 baz puanlık faiz artışı beklentileri artmıştı.

Fakat Cuma günü açıklanan istihdam verileri sonrasında beklentilerde bir miktar değişiklik oldu.

ABD’de tarım dışı istihdamın 311 binle beklentinin üzerinde gelmesinin ötesinde, işsizlik oranında sınırlı artış ve ortalama saatlik kazançlardaki artışın beklentilerden zayıf gelmesi, FED’in 50 baz puanlık artışa gerek duymayabileceği düşüncesini oluşturdu.

SVB ile Signature Bank’ın iflas haberlerinin ardından ise beklentiler yeniden değişti. Faiz artışlarının etkisi olan iflasların ardından, bu ayki toplantıda nasıl bir karar alınacağı merakla bekleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın