Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs: Çin Yuanı 12 Aya Dolar Başına 6,5’e Yükselir

Goldman Sachs, önümüzdeki 12 ayda Çin yuanının dolar başına 6,5 seviyesine güçleneceğini öngördü.
Goldman Sachs: Çin Yuanı 12 Aya Dolar Başına 6,5’e Yükselir
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin yuanı, ticaret savaşının alevlenmesiyle birlikte dolar başına 7 seviyesine zayıflamıştı. Çin Merkez Bankası tarafından belirlenen referans noktası da 7 seviyesini geçmişti. 28 Mayıs tarihinden itibaren düşüş trendine giren USD/CNH paritesi, bugünkü işlemlerde %0,4 oranında artıda 6,7730 seviyesinden işlem görüyor.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs ise Çin yuanının önümüzdeki 12 ayda dolar başına 6,5 seviyesine kadar güçleneceğini öngördü.
USD/CNH Paritesi Günlük Değişim
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bankanın Asya makro araştırma eş başkanı ve Asya-Pasifik hisse senedi stratejisti olan Timothy Moe, CNBC’ye “Son zamanlarda özellikle Renminbi tahminimizi 12 görünümde 6,7’den 6,5’e yükselttik,” ifadelerini kullandı. Moe, bankanın Asya para birimleri arasında en güçlü görüşünün bu olduğunu sözlerine ekledi.

Dolar kurunu canlı takip etmek için tıklayın.

Onshore yuan, bugün Asya işlem saatine göre öğleden sonra dolar başına 6,7767 seviyesinden el değiştirdi. Offshore yuan ise dolar başına 6,7764 seviyesinden işlem görüyor. Moe, bu durumun doların son birkaç yıldır oldukça güçlü olmasının ardından yapısal bir zayıflama döneminde olmasından kaynaklanacağını ifade etti.

Moe, bankanın öngörüsünde ABD’de ekonomik görünümün gün geçtikçe kötüleşmesinin de katkısı bulunduğuna dikkat çekti.
ABD Ağustos Ayı Çekirdek Perakende Satışları
Kaynak: Census

ABD’de son açıklanan ekonomik veriler, pandemi sonrası bozulan görünümden henüz iyileşmeye doğru gitmediğini gösteriyor. Dün açıklanan Ağustos ayı perakende satışlar verisinin %1 artış göstermesi beklenirken, %0,6 artış kaydetti. Çekirdek tüketici harcamaları ise %0,1 düşüş gösterdi.

GCM Yatırım Banner

ABD GSYİH’sinin önemli göstergelerinden biri, tüketici harcamaları verisidir. Veride görülen tarihsel düşüşlerde henüz bir toparlanma görülemiyor. Çünkü kapatılan işletmeler sonrasında milyonlarca kişi işsiz kaldı. Rekor düzeyde işsizlik maaşı başvurusu görülürken, Temmuz ayında bu yardımların kesildi. Kesintiyle birlikte veriler yeniden bozulmaya işaret etti.

Uzmanlar, ABD’deki ekonomik kötüleşmenin bir süre daha devam edecek olmasının, şu anda güçlü durumda olan doları yapısal olarak zayıflatacağını düşünüyor. Goldman Sachs ise buna bağlı olarak yuanın bir güçlenme yaşayacağını ifade ediyor.

Hem onshore hem de offshore Çin yuanı, bu hafta dolar karşısında 6,8’in üzerindeki seviyelerinden güçlenmeye başladı.
USD/CNH Paritesi Haftalık Değişim
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Haftalık bazda USD/CNH paritesi incelendiğinde, hızlı bir düşüş eğilimi görülüyor. Haftanın ilk işlem gününe 6,8340 seviyesinden başlayan parite, dünkü işlemlerde 6,7420 seviyesine kadar geriledi. Bugünkü işlemlere 6,7450 seviyesinden başladıktan sonra 6,7830 seviyesine kadar toparlandı.

Yuandaki güçlenme, ABD’deki kötü verilere karşılık Çin’in Ağustos ayında 2020’nin ilk olumlu perakende satış raporundan da kaynaklandı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından hafta başında açıklanan verilere göre; ülkede perakende satışlar Ağustos’ta bir yıl öncesine göre %0,5 arttı. Özellikle haberleşme ekipmanı satışları, bir yıl öncesine göre %25,1 ve otomobil satışları %11,8 artış kaydetti.

ABD’de kötüleşen ve Çin’de iyileşmeye işaret eden verilerle birlikte Goldman Sachs’ın öngörüsünün gerçekleşme ihtimalinin 12 ayı bile bulmaması güçlü bir ihtimaldir. Buna karşın doların güvenli liman talebinin artması da önemli bir konu olarak değerlendirilebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.