Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs CEO’su Piyasaların Ne Zaman Toparlanacağını Söyledi

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, sermaye piyasalarının yakın ve orta vadeli geleceğine dair görüşlerini paylaştı. Ayrıntılar haberde...
Goldman Sachs CEO’su Piyasaların Ne Zaman Toparlanacağını Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Küresel piyasalar için 2022 yılı yüksek enflasyon ve faiz artırımlarının gölgesinde oldukça olumsuz bir süreç oluyor. Resesyon endişelerinin ortasında piyasalarda normalleşme sürecinin ne zaman başlayacağı ise merak konusu. ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ın CEO’su David Solomon merak edilen bu konuya dair konuştu.

Solomon sermaye piyasalarının önümüzdeki aylarda toparlanmasını beklediğini söyledi. Goldman Sachs CEO’su açıklamasında, “Şu anda yaşadığımız şeyin değerleme beklentilerinin sıfırlanması olduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki aylarda, insanlar bu değerleme ayarlamasına alışınca sermaye piyasalarında yeniden açılma göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

ABD’den gelen son enflasyon verilerini değerlendiren Goldman Sachs CEO’su, FED’in faiz artırımlarının etkisini göstermeye başladığını söyledi. Bunun pozitif bir işaret olduğunu belirtti.

Şirket Gelirleri Düştü

Düşük faiz oranı ortamı, yeni kurulmuş şirketlerin gelişmesine ve pandeminin ilk aşamalarında değerlemelerinin hızla arttığını görmelerine izin verirken, ilk halka arz piyasası bu yıl bir düşüş yaşadı. Raporlar ABD’de işlem gören şirketlerin 2021′deki 155 milyar dolara kıyasla 2022′nin ilk yarısında 4,8 milyar dolar gelir elde ettiğini ortaya koyuyor

Bu düşüşün başlıca nedenleri arasında yükselen enflasyon, Federal Rezerv’in faiz artırımları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ve yatırımcıların riskli varlıklardan daha güvenli alanlara geçmesi yer alıyor.

GCM Yatırım Banner

Bu ters rüzgarlar devam ederken, Solomon piyasanın yeni gerçekliğine uyum sağladığını söylüyor. Her zaman halka açılması gereken bir şirket birikimi olduğunu belirten Solomon, üçüncü çeyrekte daha zor bir sermaye piyasası ortamına girildiğini söyledi. Tarihte olduğu gibi ilerleyen dönemde tekrar normalleşme sürecinin başlayacağını sözlerine ekledi.

Solomon’un sözleri son açıklanan ABD Ekim ayı enflasyon verilerinin ardından geldi. Ülkede yıllık enflasyon beklentilerin de altına inerek yüzde 7.7 olarak açıklandı. Düşen enflasyon Federal Rezerv’in Aralık ayındaki faiz toplantısında daha ılımlı hareket edeceğine dair beklentileri artırıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın