Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ECB/Schnabel: Büyüme Durana Kadar Faizler Yükseltilmeli

Avrupa Merkez Bankası’ndan Isabel Schnabel, yüksek enflasyona karşı faiz silahının kullanılmaya devam edilmesi gerektiğini söyledi.
ECB/Schnabel: Büyüme Durana Kadar Faizler Yükseltilmeli
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupa Merkez Bankası (ECB) yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel, Euro bölgesinde tutunma riskinin giderek arttığı yüksek enflasyonu frenlemek için faiz oranlarını büyümeyi zayıflatacak bir seviyeye yükseltmesi gerekeceğini söyledi.

Euro bölgesi enflasyonu çift haneli rakamlarla seyrederken, ekonomi resesyona girerken bile ECB rekor bir hızla oranları yükseltiyor. Son toplantıda 75 baz puanlık agresif faiz artırımı gerçekleştirilmişti. Bu, bazı politika yapıcıları gelecekteki artışların faydalarını büyüme riskine karşı tartmaya sevk etti.

Daha yüksek borçlanma maliyetlerini tercih eden ECB’nin şahinleri arasında lider olan Schnabel, merkez bankasının ilerlemesini, muhtemelen kısıtlayıcı bölgeye veya ekonomik büyümeyi engelleyen bir oran seviyesine ulaşması gerektiğini söyledi.

Schnabel, para politikasının duraklaması için zaman olmadığını belirterek, “Faiz oranlarını daha da artırmamız gerekecek, muhtemelen kısıtlayıcı bölgeye.” diye konuştu. ECB’nin mevduat oranı şu anda yüzde 1,5 seviyesinde ve ekonomistler nötr seviyenin yüzde 1,5 ile 2 arasında bir yerde olduğunu tahmin ediyor.

Schnabel yüksek fiyat artışının yerleşik hale gelme riski altında olduğunu gösteren bir dizi göstergeye işaret etti. ECB yetkilisi, yalnızca işsizlikte keskin bir artışla birlikte derin bir durgunluğun enflasyon baskısını önemli ölçüde azaltmasının beklenebileceğini kaydetti. Bunun şu anda bu pek olası olmadığını ve işgücü piyasasının sağlam durduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu