Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GM Tedarik Zinciri Sıkışırken İki Fabrikada Üretimi Düşürdü

Otomobil endüstrisi koronavirüsten etkilenmeye devam ederken, General Motors iki fabrikasında üretimi düşürme kararı aldı.
GM Tedarik Zinciri Sıkışırken İki Fabrikada Üretimi Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya çapında koronavirüs yayılmaya devam ediyor. Hatta beklenen ikinci dalga salgın şiddetli bir şekilde yaşanmaya başlandı. Pandeminin en çok etkilediği sektörlerden biri olan otomobil endüstrisinde ise üretim kesintileri devam ediyor.

Dünya genelinde toplam koronavirüs vaka sayısı 53,7 milyonu aşarken, 1,3 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti.
Koronavirüs Vaka Sayılarının Ülkelerdeki Dağılımı
Kaynak: Worldometer

İyileşen insan sayısı 37,5 milyonun üzerindeyken aşı geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Son açıklanan verilere göre; dünyada günlük 656.454 yeni vaka görülürken, 10 bine yakın kişi hayatını kaybediyor.

Otomobil sektörü ise küresel tedarik zincirindeki olumsuzluklar nedeniyle üretim kesintilerine gidiyor. Endüstri yetkilileri, küresel tedarik zincirinin önümüzdeki haftalarda otomobil üretimini daha sık kesintiye uğratacağından korkuyor.

General Motors, koronavirüs salgınının neden olduğu parça kıtlığı nedeniyle Perşembe ve Cuma günleri ana montaj tesislerinden ikisinde üretimi kısıtlamak zorunda kaldı. Endüstri gözlemcileri, koronavirüs enfeksiyonlarının rekor seviyelere yükselmesiyle daha fazla kesinti yaşanabileceğini ifade ettiler.

Otomobil üreticisi, Teksas Arlington’daki büyük SUV fabrikasında Cumartesi günü yapılması planlanan fazla mesai çalışmalarının iptal edildiğini duyurdu.
Dünya Geneli Otomobil Satışları 2020 - 2021 Tahminleri
Kaynak: Statista

Aynı zamanda Kentucky, Bowling Green’deki Corvette fabrikasının ise Perşembe ve Cuma günleri geçici olarak kapanmaya zorlandığını açıkladı. Geçen baharda endüstrinin iki aylık kapanmasından kaynaklanan kıtlıklarla başa çıkmak için her iki fabrikada da üretimi artırmak için baskı yapıyordu. Başka fabrikaların etkilenip etkilenmeyeceği ise takip edilecek.

GCM Yatırım Banner

Otomobil endüstrisi salgından çok etkilendi. Mart ve Nisan aylarındaki satışlar, ülkenin büyük bir kısmı kilitlendiği için üçte birinden fazla düştü. Fabrikanın iki aylık kapanması bu durumu daha da kötüleştirdi. Tıpkı yeni araç talebinin artması gibi bayileri de arz sıkıntısı yaşatıyor.

GM gibi otomobil üreticileri, fabrika zemininde enfeksiyon riskini azaltmayı amaçlayan katı yeni protokelleri izliyor. Ancak bu tür adımlar, normal üretim seviyelerine geri dönmeyi ve araç stoklarını yeniden oluşturmaya başlamayı zorlaştırıyor.

GM CFO’su John Stapleton, geçen hafta bir konferans görüşmesinde, envanter seviyelerinin en azından 2020’nin sonuna kadar bir yıl öncesine göre daha düşük kalacağını ifade etti. Şirket, Kentucky ve Teksas tesislerini vuran darboğazların nerede meydana geldiğini açıklamadı. Ancak koronavirüs vakalarının ciddi oranda arttığı Meksika’da karşılaşılan zorluklara işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın