Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GittiGidiyor Kapatılıyor! eBay Türkiye’ye Veda Ediyor

Küresel e-ticaret devi eBay tarafından yapılan açıklamaya göre; Türkiye pazarından çekiliyor ve GittiGidiyor kapatılıyor. İşte detaylar;
GittiGidiyor Kapatılıyor! eBay Türkiye’ye Veda Ediyor
HABER GİRİŞ

ABD merkezli küresel e-ticaret devi eBay, 2016 yılında hisselerinin tamamını satın aldığı GittiGidiyor’u kapatmaya karar verdi. Küresel olarak ticari operasyonlarını düzenli bir şekilde gözden geçireceğini açıklayan eBay, zor ama stratejik bir karar aldığını ifade etti.

eBay, pazarın rekabet dinamiklerini göz önünde bulundurarak GittiGidiyor’u kapatma kararı aldığını ve Türkiye pazarından çekileceğini belirtti.

Blog sayfasında yayımlanan açıklamada “eBay, platfomdan geçişe yardımcı olmak için GittiGidiyor alıcıları ve satıcıları ile yakın bir şekilde çalışacak ve bugün onlarla daha ayrıntılı bilgileri doğrudan paylaşacak. Bugünden itibaren satıcılar yeni ürün listeleyemeyecek ve 18 Temmuz’dan itibaren alıcılar yeni alım yapamayacak. Alıcılar ve satıcılar 5 Eylül 2022’ye kadar Hesabın sayfasına erişebilecekler,” bilgilerine yer verildi.

GittiGidiyor tarafından yapılan açıklamada ise müşteri hizmetlerinin 30 Eylül 2022’ye kadar kullanıcılara destek vermeye devam edeceği bildirildi.

Türkiye pazarından çekilmenin eBay’ın 2. çeyrek veya tüm yıl finansal sonuçları üzerinde önemli bir etkisinin beklenmediği de belirtildi. 2022 yılının ilk çeyrek sonunda GittiGidiyor’un eBay’e yaklaşık 4 milyon aktif alıcı katkısı olduğu bilinirken, Türkiye’de güçlenen e-ticaret pazarında rakiplerine göre nispeten geride kaldığı görülüyor.

GCM Yatırım Banner

HepsiBurada ve Trendyol Türkiye’deki e-ticaret pazarının devleri olarak görülüyor. Trendyol Çinli Alibaba’nın yatırımları sonrasında yaptığı atak ile alanını genişletti. HepsiBurada ise uzun yıllardır Türkiye pazarında varlığını sürdürüyor.

2021 yılında HSBC’nin küresel araştırma birimi, HepsiBurada’nın Nasdaq Borsası’nda gerçekleşen halka arzıyla ilgili hazırladığı raporda Türkiye’nin e-ticaret pazarını analiz etmişti. Buna göre; Türkiye pazarındaki liderliği yüzde 27 payla Trendyol’un elinde bulundurduğu açıklanırken, HepsiBurada’nın yüzde 17 ile ikinci sırada yer aldığı söylenmişti. GittiGidiyor’un ise yüzde 4’lük pazar payı ile N11’in yüzde 9’luk payının ardından dördüncü sırada yer aldığı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.