Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda Komitesi’nden Sebze Fiyatlarını Düşürmek için Önlem

Gıda Komitesi toplantısında, tahıl koridoru anlaşmasının dünya genelinde tahıl fiyatlarının düşmesine sağladığı katkı değerlendirilerek, alınan kararlar açıklandı.
Gıda Komitesi’nden Sebze Fiyatlarını Düşürmek için Önlem
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi toplantısını gerçekleştirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin katılımıyla gerçekleşen toplantı sonrasında, basın duyurusu yapıldı.

Bakan Nebati, Tarım Bakanı ve komite üyelerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda küresel gıda fiyatları ile Türkiye’nin 2022 hasat sezonu gelişmeleri doğrultusunda, gıda fiyatlarındaki seyri ele aldıklarını söyledi.

Bunun yanında Tahıl Koridoru Anlaşması’nın dünya genelinde fiyatlardaki düşüşe sağladığı katkıyı değerlendirdiklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda komitenin, kış aylarında sebze fiyatlarında yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için yapılacak tedbirleri tartıştığı aktarıldı.

Bu doğrultuda sera yatırımlarının hızlandırılması konusunda ilgili kurumlarla iş birliği yapılmasına karar verildiği açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Tahıl Koridoru Anlaşması Fiyatların Düşmesini Sağladı

Tahıl Koridoru Anlaşması Fiyatların Düşmesini Sağladı
Kaynak: Twitter

Bunun yanında üreticilerin ve vatandaşların yem fiyatlarındaki artışın getirdiği olumsuz etkilerden en az düzeyde zarar görmesi için de alınacak tedbirlerin yol haritasının belirlendiği yazıldı.

Gıda ve tarımsal ürün piyasalarının ve özellikle hal takip sistemi üzerinden hallere ürün giriş ve çıkışının ilgili Bakanlıklarca yakından izlenmesine karar verildi.

Komite, söz konusu takip sisteminden aldığı bilgilerle tüketici mağduriyetlerini hızlı bir şekilde önlenmesine ve kurumlar arası iş birliğinin yüksek seviyede sürdürülmesine vurgu yaptı.

Basın açıklamasında “Ayrıca, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde imzalanan Tahıl Koridoru Anlaşması’nın dünya genelinde tahıl fiyatlarındaki düşüşe olumlu katkı sağladığı ve sağlamaya devam edeceği değerlendirmesi paylaşılmıştır.” ifadesine de yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında Tahıl Koridoru Anlaşması yapılmıştı. Bu kapsamda ilk tahıl yüklü gemi 1 Ağustos’ta Ukrayna’nın Odesa limanından hareket etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ilk gemide uyguladıkları tüm usulleri diğerlerinde de uygulayacaklarını belirterek, sevkiyatın devamının geleceğine dair yeşil ışık yaktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.