Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

GES için Süreç Başlıyor! Detaylar Belli Oldu

Ses getiren gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi düzenlemesi bugün başlıyor. Ödemelerin nasıl yapılacağı ve diğer detaylar haberde;
GES için Süreç Başlıyor! Detaylar Belli Oldu
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçen hafta kamuoyuna tanıttığı GES’ler, bugün yatırımcı talebine sunulacak.

15-22 Haziran tarihleri arasında, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) ihracına ilişkin talep toplama işlemleri gerçekleştirilecek. GES ile ilgili süreci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Öğretim Üyesi Dr. Cahit Sönmez şöyle anlattı:

“”Burada halka arz yöntemi var, benimsenen halka arz yöntemi. Bireysel katılımcılar bu ihaleye girecekler. Kamu bankaları tarafından Ziraat Bankası ve Halkbank Vakıfbank tarafından talep toplanacak bu talebe göre de talep toplama tarihi bittikten sonra senetler dağılımı yapılacak.”

Ödemeler 3’er Aylık Periyotlarda Gerçekleşecek

24 Haziran itibarıyla yatırımcıların hesaplarına aktarılacak senetler, dönemsel bazda yatırımcısına yüzde 5,32 oranında getiri sağlayacak. Ayrıca yıllık bileşik getiri oranları ise yüzde 23,04 olacak.

Dr. Sönmez ayrıca şu anki piyasa şartlarına göre 6 aylık zaman dilimlerinde tasarruf sahiplerinin beklemesinin cazip olmadığını, bu nedenle kupon ödemelerinin üçer aylık yapılacağını kaydetti.
GES yatırımcıları senet için en az 1000 lira tutarında talepte bulunacak.

Manşet Haberleri
Sponsorlu
BİST 100 Günü Nasıl Kapatır?

Bakanlık, 10 Haziran’da yaptığı duyurusunda GES’lerin kupon ödemelerinde esas alınacak tutarın 874.144.000 TL olduğunu tahmin etti.

Ayrıca 23.09.2022 ve 23.12.2022 tarihlerinde yapılacak kupon ödemelerinde stopaj oranının yüzde 0 olacağı ifade edildi.

Dr. Sönmez, GES’lerin hedef kitlesinin, biraz daha risk profili düşük yatırımcılar, yani borsaya çok fazla yönelemeyen, tahvil bono mevduat hesapları gibi garanti olan hesapları tercih eden yatırımcılar olduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle finansal başarıya giden yolda lider adımı atın.