Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gençlerin İş Tercihi Kamudan Yana

Ekonomideki olumsuz gelişmeler gençlerin iş tercihlerini de etkiliyor. Konuya dair anket düzenleyen GENÇ KONFED, gençlerin tercihlerini açıkladı. Detaylar haberde...
Gençlerin İş Tercihi Kamudan Yana
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ekonomide yaşanan belirsizlik gelecek kaygısını daha da artırıyor. Yaşam maliyetinin gün geçtikçe yükselmesi geçlerin iş tercihlerini de etkiliyor. Bu konuya yönelik araştırma yapan Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu’nun (GENÇ KONFED) paylaştığı sonuçlar ise gerçeği gözler önüne serdi.

Türk-İş yakın bir zamanda Kasım ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırını açıkladı. Açlık sınırı 7 bin 786 TL’ye ve yoksulluk sınırının ise 25 bin 365 TL’ye yükseldi. Hal böyleyken geçim derdine düşen gençlerin iş tercihleri de duruma göre şekilleniyor.

“Gençlerin Tercihi Kamudan Yana”

Bu kapsamda GENÇ KONFED, gençlere iş tercihleri ve kariyer planlamaya dair soruların olduğu bir anket düzenledi. Söz konusu ankete Türkiye’nin 7 bölgesinden 18-30 yaş aralığında 1700 genç katıldı.

Katılımcıların “Kariyerinizi kamuda mı, özel sektörde mi planlamak istersiniz?” sorusuna verdiği cevap dikkat çekti. Gençlerin yüzde 57’si kamuda, yüzde 34’ü özel sektörde yüzde 9’u ise fark etmez yanıtını verdi. İşten çıkarılma kaygısında olmak istemeyen ve iyi çalışma saatleri isteyen gençlerin sayısının yüksek olduğu görüldü.

Aynı zamanda “Çalışmak istediğiniz kurumlara yönelik başvurunuzu yaparken önceliğiniz nedir?” sorusuna geçlerin yüzde 38’inin “maaş” cevabını verdiği kaydedildi. Sonrasında yüzde 21’nin “pozisyon”, yüzde 13’ünün “yan haklar”, yüzde 11’inin “eğitim ve gelişim olanakları”, yüzde 8’inin “şirketin markası”, yüzde 5’inin “şirketin vizyon/misyon/amaç/değerleri” ve yüzde 4’ünün ise “şirketin kültürü” şeklinde cevapladığı saptandı.

GCM Yatırım Banner

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.