Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gedik Yatırım Şahane Bilançoya Rağmen Bu Şirkete Acımadı

Gedik Yatırım, 7 Kasım 2023 tarihli güncellemesinin ardından Enerjisa’yı model portföyünden çıkarıp, üç şirketi ekledi.
Gedik Yatırım Şahane Bilançoya Rağmen Bu Şirkete Acımadı
HABER GİRİŞ

Şirketler üçüncü çeyrek bilançolarını açıklamaya devam ederken, aracı kurumlar paralel olarak model portföylerini beklentiler ve hedefler doğrultusunda güncelliyor. Gedik Yatırım da model portföyünü 2024 yılına hazırlamak için güncel listeyi müşterilerine sundu.

Liste oluşturulurken iskontolu veya göreceli olarak faaliyet görünürlüğü yüksek olduğu düşünülen şirketlerin eklendiği belirtildi.

Kurum, dün bilanço açıklaması yapan Enerjisa’yı enflasyona endeksli iş yapısını beğenmesine rağmen model portföyünden çıkardığını bildirdi. ENJSA, Gedik Yatırım listesine 31 Mayıs 2023 tarihinde eklendi ve o zamandan bu yana endeks üzeri yaklaşık yüzde 6,5, mutlak olarak da yüzde 71,4 oranında getiri sunduğuna dikkat çekildi.

Enerjisa, yılın üçüncü çeyreğinde net karını çeyreklik bazda yüzde 774 oranında artırarak 10,5 milyar TL’ye çıkardı. 9 aylık net kar yüzde 444 artışla 12,9 milyar TL oldu.

ENJSA hissesinde güncel fiyat 54,05 lira seviyesinde. TSİ 10.07 itibarıyla yüzde 1,32 artıda işlem görüyor. Hisseler haftalık bazda yüzde 10, aylık yüzde 6 ve yıllık yüzde 165 oranında prim yaptı.

GCM Yatırım Banner

1 Şirket Çıkarıldı, 3 Tane Eklendi

1 Şirket Çıkarıldı, 3 Tane Eklendi
Kaynak: Gedik Yatırım

Gedik Yatırım model portföyünden Enerjisa’yı çıkarırken, Galata Wind, Otokar, Orge Enerji’yi ekledi.

Galata Wind – GWIND: Cazip bir büyüme profiline ve yakın zamanda AUF mekanizmasının kaldırılmasıyla ilişkili olumlu beklentilerle portföye eklenen GWIND için hedef fiyat 30,26 liradan 37,73’e yükseltildi. “Endekse paralel getiri” tavsiyesi, “endeksin üzerinde getiri” olarak revize edildi. Şirket hisseleri yüzde 3,13 değer kazancıyla 28,4 liradan işlem görürken, yıllık getirisi yüzde 45’e yakın seyrediyor.

Orge Enerji Elektrik – ORGE: Şirketin faaliyet gösterilen iş kollarındaki güçlü büyüme potansiyeli ve yeni iş kollarındaki büyüme iştahı göz önünde bulundurularak model portföye eklendi. 22 Ağustos’ta listeden çıkarılan ORGE  yeniden eklenirken hedef fiyat 72,6 lira olarak belirlendi. Yüzde 1,4 artıda 53,85 liradan işlem gören ORGE hissesi bir yılda yüzde 131 yükseldi.

Otokar –  OTKAR: “Hisseyi sağlam iş modeli ve 2024 yılındaki öngörülebilir büyüme potansiyelinden dolayı portföyümüze ekliyoruz.” şeklinde açıklamaya ver verilirken, 2024 yılında yüzde 80’e yakın FAVÖK büyümesi beklendiği aktarıldı.

Hisse için “endekse paralel getiri” tavsiyesi “endeksin üzerinde getiri”, hedef fiyat ise 408 liradan 580 liraya güncellendi. An itibarıyla yüzde 0,47 ekside 428 liradan fiyatlanan OTKAR, bir yılda yüzde 260 oranında prim yaptı.

Bu değişimlerle birlikte Gedik Yatırım model portföyünde yer alan şirketler: Ford Otosan, Garanti Bankası, Galata Wind Enerji, Kardemir D, Mavi Giyim, Migros, Orge Enerji, Otokar, Sabancı Holding, Şok Marketler, Tekfen Holding, Turkcell ve Yapı Kredi Bankası olarak sıralanıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın