Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazze’de Beklenen Gelişme: Refah Sınır Kapısı Açıldı

İsrail-Filistin hattında çatışmaların yoğunlaştığı Gazze Şeridi’nde yeni gelişme yaşandı. Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı açıldı.
Gazze’de Beklenen Gelişme: Refah Sınır Kapısı Açıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, bölgede insani yardımın sağlanması adına yeni bir gelişme yaşandı. İsrail ablukası altında büyük çatışmalar yaşanan Gazze Şeridi’nin Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’nın geçici süreyle açılarak insani yardımların bölgeye girmeye başladığı bildirildi.

Hamas’a bağlı hükümetin Medya Ofisinden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansının (UNRWA) temel insani yardımlarının, Mısır sınırından Gazze’ye girdiği belirtildi.

Açıklamada, Gazze’deki insani krize vurgu yapılırken, insani yardımlarla bölgede yaşayan halkın sağlık ve temel gıda ihtiyaçlarının karşılanacağı kaydedildi. Sınır kapısının insani yardımlar için ne kadar süreyle açık tutulacağına dair bilgi verilmedi.

Refah Sınır Kapısı, Filistin’in Gazze Şeridi bölgesi ile Mısır arasındaki tek sınır kapısı olan ve adını sınırın geçmesiyle bölünmüştür.

Sınır kapısı, Gazze Şeridi’nin ana güzergahlarından Selahaddin Caddesi’nin güney ucunda yer alıyor. Mısır ile olan Refah Sınır Kapısı haricinde, Gazze Şeridi’nin dışa bağlantısını sağlayan bir diğer nokta da İsrail-Filistin Gazze Şeridi arasındaki Beyt Hanun (Erez) Sınır geçişidir.

GCM Yatırım Banner

Refah Sınır Kapısı, İsrail’in güvenlik talepleri, Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonları, Mısır’daki siyasi çalkantılar veya Gazze Şeridi’ndeki Hamas yönetimine yönelik tepkiler gibi çeşitli sebeplerle yıllarca kapalı tutulabiliyor.

Son 24 Saatte 352 Filistinli Öldürüldü

Diğer yandan gelen son bilglere göre İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne son 24 saatte düzenlediği saldırılarda 352 Filistinlinin öldüğü bildirildi. Gazze’deki Hamas’a bağlı hükümetinin Basın Ofisi Başkanı Selame Maruf, yaptığı yazılı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Maruf, Gazze Şeridi’nin ihtiyaç duyduğu yardım malzemelerinin girişinin sağlanması için Refah Sınır Kapısı’nın sürekli açık kalması çağrısında bulundu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.