Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom’dan Türkiye Açıklaması: Fiyatlandırma Adil ve Şeffaf Olacak

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom, Türkiye’de kurulacak doğal gaz merkezine dair açıklamalarda bulundu. Ayrıntılar geliyor...
Gazprom’dan Türkiye Açıklaması: Fiyatlandırma Adil ve Şeffaf Olacak
HABER GİRİŞ

Rusya’nın enerji şirketi Gazprom’un Başkanı Aleksey Miller, Türkiye’de doğal gaz merkezinin kurulmasına ilişkin çalışmaların sürdüğünü söyledi. Miller, alınan kararın iki devletin liderleri tarafından alındığını ve şimdiden pratik uygulamanın başladığını belirtti. Doğal gaz merkezinin piyasada şeffaf ve adil fiyatlandırma sağlayacağını vurguladı.

Miller, Gazprom’un 2022 faaliyetleri ile ilgili açıklamasında, şirketin bu yıl 412,6 milyar metreküp doğal gaz üreteceğini söyledi. Gazprom’un Bağımsız Devlet Topluluğu (BDT) dışı ülkelere bu yıl 100,9 milyar metreküp doğal gaz ihraç edeceğini aktaran Miller, küresel doğal gaz talebinin bu yıl itibarıyla 65 milyar metreküp gerilediğini belirtti.

Söz konusu düşüşün 55 milyar metreküple ağırlıklı olarak 27 Avrupa ülkesinde yaşandığına işaret eden Miller, “2022’nin oldukça zorlu bir yıl olduğunu belirtmek isterim. Enerji piyasalarında tam anlamıyla topyekün değişimler yaşandı.” diye konuştu.

Gazprom Tüketimde Artış Bekliyor

Miller, küresel doğal gaz piyasasının hızla gelişmeye devam edeceğini söyledi ve gaz tüketiminin gelecek 20 yılda yüzde 20 artacağını kaydetti. Geleceği, yeni projeleri ve enerji güvenliğini düşündüklerinin altını çizdi.

TürkAkım ve Mavi Akım doğal gaz boru hatlarının güvenilir şekilde çalışmaya devam ettiğine vurgu yapan Miller, Türkiye ile birlikte bu ülkede bir doğal gaz merkezi projesi üzerinde çalışmaya başladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Miller, Çin’e yakın zamanda yılda 48 milyar metreküp doğal gaz sevkiyatı gerçekleştireceklerini vurgulayarak, Moğolistan üzerinden gönderilmesi planlanan hacim de eklendiğinde toplam sevkiyatın 100 milyar metreküpe ulaşmasını planladıklarını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.