Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom, Ukrayna Üzerinden Avrupa’ya Gaz İhracatını Sürdürüyor

Dünyanın önde gelen gaz üreticisi Gazprom, Avrupa’ya ihracatın sürdüğünü belirterek, tedarik edilen miktarı açıkladı.
Gazprom, Ukrayna Üzerinden Avrupa’ya Gaz İhracatını Sürdürüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik askeri harekatı sonrası, Batılı ülkeler ve Putin yönetimi karşılıklı yaptırım kararları almaya başladı. Bu yaptırımlar arasında enerji tedarikine yönelik kısıtlamalar da yer alıyordu.

Rusya’nın en büyük gaz üreticilerinden Gazprom ise son duruma dair açıklamalarda bulundu. Gaz üreticisi Avrupalı ​​tüketicilerden gelen talepler doğrultusunda Ukrayna üzerinden doğal gaz tedarikinin devam ettiğini duyurdu..

Son günlerde Avrupa’dan Rusya’ya yönelik doğal gaz ithalatının durdurulacağına dair açıklamalar gelmişti. Ancak Gazprom bu durumun tersine, Avrupa’dan gelen doğal gaz talebinin 57 milyon metreküp olduğunu açıkladı.

İhracat Düştü

Bu ortalama gaz ihracatının son üç ayın en düşük seviyelerine ulaştığını gösteriyor. Şirket Nisan’ın ilk iki haftasında dış ülkelere ortalama 407 milyon metreküp gaz ihraç ettiğini bildirmişti. Rakamlar 2021’den bu yana ihracatın yüzde 26 düştüğünü gösteriyor.

ABD geçtiğimiz haftalarda savaş nedeniyle Rusya’dan petrol alımını durdurmuştu. Avrupa Birliği ise kömür ithalatını yasaklayacağını belirtmiş ancak gaz alımının durdurulacağına dair bir açıklama yapmamıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya kendisine uygulanan yaptırımlara yanıt olarak, dost olmayan ülkelere doğal gaz ihracatında, ödemeleri ruble olarak kabul etme kararı almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.