Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom, Moldova’nın Gazını Kesmeye Hazırlanıyor: Süre Verildi

Rusya merkezli enerji şirketi Gazprom, Moldova’ya doğalgaz yükümlülüklerini yerine getirmesi için süre verdi. Aksi takdirde sevkiyatın durdurulacağını açıkladı.
Gazprom, Moldova’nın Gazını Kesmeye Hazırlanıyor: Süre Verildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rus enerji devi Gazprom, Moldova’nın 20 Ekim’e kadar ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde gaz tedarikini durduracağını açıkladı. Şirket uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıkta, Moldova’nın tarihi borçları nedeniyle yürürlükte olan gaz tedarik sözleşmesini herhangi bir aşamada iptal etme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olan Moldova, Gazprom ile yapılan sözleşmenin gaz ve petrolün spot piyasa fiyatına bağlı olarak aydan aya dalgalanması nedeniyle Rus gazına büyük oranda bağımlı konumda.

Gazprom ayrıca Ukraynalı enerji şirketi Naftogaz’ın kendisine yeterli transit kapasitesi sağlamayı reddettiğini ve bu nedenle Moldova’ya gaz ihracatını bu ay yaklaşık üçte bir oranında azaltarak günde 5,7 milyon metreküpe düşürdüğünü bildirdi.

Başta enerji olmak üzere yüksek enflasyon, geçen ay Batı yanlısı cumhurbaşkanı Maia Sandu’nun istifasını talep eden sokak protestolarına yol açtı. Ülkede bu yılın Ocak ayında doğalgaz temin edilememesi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Gazprom geçen hafta, İtalya’nın önde gelen enerji şirketi Eni’ye gaz ihracatını keseceği haberi ile gündeme gelmişti. Taraflar arasında görüşmelerin sürdüğü bildirilmişti. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası Batılı ülkeler ile Moskova arasında karşılıklı yaptırım kararları alınmıştı.

GCM Yatırım Banner

Rusya’nın bu noktada en büyük kozu, kendisine büyük oranda bağımlılığı bulunan Avrupa ülkelerine gaz ihracatını keseceğini söylemesi oldu. Bazı ülkelere gaz sevkiyatı, ödemeler ruble ile yapılmadığı neden gösterilerek kesilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.