Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Gazprom, Moldova’nın Gazını Kesmeye Hazırlanıyor: Süre Verildi

Rusya merkezli enerji şirketi Gazprom, Moldova’ya doğalgaz yükümlülüklerini yerine getirmesi için süre verdi. Aksi takdirde sevkiyatın durdurulacağını açıkladı.
Gazprom, Moldova’nın Gazını Kesmeye Hazırlanıyor: Süre Verildi
Son Güncelleme: 
Yorum

Rus enerji devi Gazprom, Moldova’nın 20 Ekim’e kadar ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde gaz tedarikini durduracağını açıkladı. Şirket uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıkta, Moldova’nın tarihi borçları nedeniyle yürürlükte olan gaz tedarik sözleşmesini herhangi bir aşamada iptal etme hakkını saklı tuttuğunu belirtti.

Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olan Moldova, Gazprom ile yapılan sözleşmenin gaz ve petrolün spot piyasa fiyatına bağlı olarak aydan aya dalgalanması nedeniyle Rus gazına büyük oranda bağımlı konumda.

Gazprom ayrıca Ukraynalı enerji şirketi Naftogaz’ın kendisine yeterli transit kapasitesi sağlamayı reddettiğini ve bu nedenle Moldova’ya gaz ihracatını bu ay yaklaşık üçte bir oranında azaltarak günde 5,7 milyon metreküpe düşürdüğünü bildirdi.

Başta enerji olmak üzere yüksek enflasyon, geçen ay Batı yanlısı cumhurbaşkanı Maia Sandu’nun istifasını talep eden sokak protestolarına yol açtı. Ülkede bu yılın Ocak ayında doğalgaz temin edilememesi nedeniyle olağanüstü hal ilan edilmişti.

Gazprom geçen hafta, İtalya’nın önde gelen enerji şirketi Eni’ye gaz ihracatını keseceği haberi ile gündeme gelmişti. Taraflar arasında görüşmelerin sürdüğü bildirilmişti. Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası Batılı ülkeler ile Moskova arasında karşılıklı yaptırım kararları alınmıştı.

Rusya’nın bu noktada en büyük kozu, kendisine büyük oranda bağımlılığı bulunan Avrupa ülkelerine gaz ihracatını keseceğini söylemesi oldu. Bazı ülkelere gaz sevkiyatı, ödemeler ruble ile yapılmadığı neden gösterilerek kesilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu