Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazprom: Çin’in Artan Talebi ile Gaz İhracatı Yeni Zirveye Ulaştı

Gazprom tarafından yapılan açıklamada, Çin’in gaz talebinin arttığı ve ihracatın yeni rekor seviyeleri gördüğü belirtildi.
Gazprom: Çin’in Artan Talebi ile Gaz İhracatı Yeni Zirveye Ulaştı
HABER GİRİŞ

Rus enerji şirketi Gazprom, Çin’e doğal gaz teslimatlarının artan talep nedeniyle yeni bir tarihi zirveye ulaştığını söyledi. Açıklamaya göre Çin Ulusal Petrol Şirketi, Sibirya’nın Gücü 1 hattı üzerinden Gazprom’un 23 Kasım’daki sözleşme yükümlülüklerini bir kez daha aşan hacimler talep etti.

Şirket, “Gazprom talep edilen tüm hacimleri sağladı ve Çin’e günlük gaz tedarikinde yeni bir rekor kırdı” açıklamasını yaptı. Gazprom ve CNPC geçen ay, Sibirya’nın Gücü 1 aracılığıyla gaz tedarikine ilişkin, 2023 yılına kadar ek teslimat öngören bir sözleşmeye imza attılar ve daha fazla ayrıntı vermediler.

Rusya gelecek yıl Çin’e 30 milyar metreküp gaz ihraç etmeyi ve sonunda akışı yılda 38 milyar metreküpe çıkarmayı hedefliyor. Gelecekteki Uzak Doğu rotası üzerinden yapılan ayrı sevkiyatların yılda 10 milyar metreküp daha ulaşması planlanıyor.

Gazprom ayrıca gelecekteki Sibirya Gücü 2 bağlantısı aracılığıyla yılda 50 milyar metreküp kadar gaz tedarik etmek için görüşmelerde bulunuyor ancak sözleşme henüz imzalanmadı.

Gazprom, Çin’e boru hattı gaz akışının, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra Avrupa ülkelerinin enerji ithalatlarını çeşitlendirmeye yönelmesiyle birlikte düşüş gösteren Batı Avrupa’ya olan tarihi sevkiyatları ile eşleştiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Rus şirketi 2020 yılında Batı Avrupa’ya yaklaşık 120 milyar metreküp gaz sevkiyatı gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.