Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gazeteci Sansürü İfşa Etti! Musk Paylaştı!

Milyarder isim Elon Musk, Twitter'ın eski yönetimi döneminde ABD Başkanı Joe Biden'ın oğlu ile ilgili çıkan haberin sansürlediğine yönelik yapılan açıklamayı paylaşması dikkat çekti. İşte o dönemde yaşananlar...
Gazeteci Sansürü İfşa Etti! Musk Paylaştı!
HABER GİRİŞ

Twitter’ı satın almasından sonra adından söz ettirmeye devam eden Elon Musk’ın son paylaşımı gündeme oturdu. Musk, gazeteci Matt Taibbi’nin ABD Başkanı Joe Biden’ın oğlunun haberlerinin Twitter’da nasıl sansürlendiğini anlattığı ‘Twitter Dosyaları’ isimli tweet serisini paylaştı.

Elon Musk, “Haydi başlıyoruz” notuyla Taibbi’nin, twitlerini paylaştı. Twitter’ın eski sahibi Jack Dorsey zamanında gerçekleşen olayı anlatan gazeteci Matt Taibbi, paylaştığı yazıda ilk olarak bunun dünyanın en büyük ve en etkili sosyal medya platformlarından birinin içinden inanılmaz bir hikaye olduğunu belirtti. Ayrıca insan yapımı mekanizmada Frankensteinvari bir hikaye olduğunu vurguladı.

Elon Musk Haydi Başlıyoruz
Kaynak: Twitter

Twitter’ın ilk zamanlar serbest iletişim aracıyla kurulduğunu fakat daha sonralarda platforma kontrol mekanizmalarının eklendiğini söyledi. Zamanla dışarıdan kişilerin müdahale ettiğini ve bu koşulda kişilerin istekleri sağlanarak bazı paylaşımların manipüle edildiğini aktardı.

Taibbi, 2020 yılına ait bazı mailleri paylaşarak bazı aktörlerin Twitter’dan paylaşımları silme taleplerinin rutin haline geldiğini bildirdi. Ayrıca söz konusu dönemde başkanlık seçimlerinde Biden’ın ekibinin birçok paylaşımın kaldırılması üzere şirkete linklerini ilettiğini ve bu paylaşımların silindiğini söyledi.

Seçim döneminde hem Donald Trump’ın hem de Biden’n ekibinden bu şekilde taleplerin olduğunu fakat bu isteklere daha çok olumlu yanıt verilenlerin Biden tarafı olduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Twitter’da yapılanların bununla sınırlı kalamayıp 14 Ekim 2020 yılında ABD Başkanı Biden’ın oğlu olan Hunter Biden’ın dizüstü bilgisayarında çıkan bazı dosyaların ifşası ile ilgili yapılan haberlerin linklerinin kaldırıldığını açıkladı. Ayrıca buna yönelik paylaşımlar yapıldığında güvenli değildir uyarılarının çıktığını aktardı.

Matt Taibbi Twitter Dosyaları
Kaynak: Twitter

Tabibi, “Hatta şimdiye kadar örneğin çocuk pornografisi gibi aşırı durumlar için ayrılmış bir araç olan doğrudan mesaj yoluyla iletimini bile engellediler.” İfadesinde bulundu.

Ayrıca Beyaz Saray sözcüsü Kaleigh McEnany’in konuya yönelik paylaşımda bulunduğu için hesabının kitlendiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.