Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, Elon Musk’ın Twitter’ı Almasını Sert Sözlerle Eleştirdi

ABD Başkanı Joe Biden, Elon Musk'ın Twitter'ın sahibi olmasının ardından açıklamalarda bulundu. Musk'ın yalanlar saçan bir sosyal medya platformu aldığını söyledi.
Biden, Elon Musk’ın Twitter’ı Almasını Sert Sözlerle Eleştirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın, sosyal medya platformu Twitter’ı 44 milyar dolara satın almasının yankıları sürüyor. Gelişmeye dair son açıklama ABD Başkanı Joe Biden’dan geldi. Başkan Biden, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasını tepkiyle karşıladı.

Biden katıldığı bir bağış toplantısında, Elon Musk’ın dünyaya yalanlar saçan bir sosyal medya platformu satın aldığını söyledi. Musk son günlerde Twitter’da çalışanların neredeyse yarısını işten çıkarması ile adından söz ettiriyor. Toplu işten çıkarmaların ardından çalışanlar Musk’a dava açtı.

Biden: ABD’de Editör Kalmadı

ABD Başkanı açıklamasında, “Hepimiz endişeleniyoruz. Elon Musk dışarı çıkıyor ve tüm dünyaya yalanlar saçan bir kıyafet satın alıyor. Amerika’da artık editör yok. Nasıl olur? Çocukların tehlikede olanı anlayabilmesini mi bekliyoruz?” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray Basın Sekreteri Karine Jean-Pierre daha önceki açıklamasında, Biden’ın nefret söylemini ve yanlış bilgiyi azaltma gereği konusunda net olduğunu söylemişti.

Bu inancın Twitter’a, Facebook’a ve kullanıcıların yanlış bilgi yayabileceği diğer sosyal medya platformlarına kadar uzandığını belirtmişti.

GCM Yatırım Banner

Musk, Twitter’ın bir “cehennem manzarasına” düşmesini engellerken ifade özgürlüğünü geri getireceğine söz verdi. Reklamverenler ise Musk’ın davranışlarından endişe duyduğunu belirtiyor.

Twitter Gelirlerinde Büyük Düşüş

Elon Musk son açıklamasında, içerik denetiminde hiçbir değişiklik olmamasına ve aktivistleri yatıştırmak için her şeyi yapmalarına rağmen, aktivist grupların reklam verenlere baskı yapması nedeniyle Twitter’ın gelirlerinde büyük bir düşüş yaşandığını söylemişti.

Bunun berbat bir durum olduğunu ve ABD’deki ifade özgürlüğünü yok etmek istediklerini belirtmişti. Musk şirketin günde 4 milyon dolar kaybettiğini ve işten çıkarmaların zorunlu olduğunu savundu.

Diğer yandan işten çıkarılanlar arasında içerik iyileştirme, güvenlik ve dezenformasyonla mücadele ekiplerinden kişilerin yer alması, ABD’de 8 Kasım’da düzenlenecek ara seçimler öncesinde endişenin artmasına neden oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın