Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

GAZBİR Lideri 2024’e İşaret Etti: Doğal Gazda Talep Artacak

GAZBİR Başkanı Yaşar Arslan, Türkiye'nin doğal gaz sektöründeki güncel durumunu ve 2024 yılına ilişkin beklentilerini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
GAZBİR Lideri 2024’e İşaret Etti: Doğal Gazda Talep Artacak
HABER GİRİŞ

Türkiye Doğal Gaz Dağıtıcıları Birliği (GAZBİR) Başkanı Yaşar Arslan, Türkiye’nin doğal gaz sektöründeki gelişmeleri ve 2024 yılına ilişkin beklentiler hakkında Anadolu Ajansı (AA) muhabirine açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bu yılki doğal gaz tüketimine ilişkin öngörülerini paylaşan Arslan, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Ocak’ta açıkladığı 56 milyar metreküp seviyesinin altında kalabileceğini söyledi.

Doğal gazın ülke genelinde daha ulaşılabilir olmasıyla konutlarda ısınma amaçlı tüketimde her yıl yaklaşık 1 milyar metreküp artış olduğuna işaret ederek, konutların doğal gaz tüketiminin bu sebeplerle 16-17 milyar metreküp olarak hesaplandığını bildirdi.

Türkiye’nin Doğal Gaz Üretim Hedefleri

Türkiye’nin gelecek yılda tüketeceği doğal gaz miktarına ilişkin konuşan Arslan, deprem felaketinin etkilerinin azaltılması, yeni tüketicilerin etkisi ve hava sıcaklıklarının bu yıla kıyasla mevsim normallerinde seyretmesiyle 2024’te doğal gaz talebinin 53 milyar metreküp civarında olacağını öngördü.

Sakarya Doğal Gaz Üretim Sahası’nın devreye girmesiyle Eylül’de sahada yaklaşık 75 milyon metreküp üretim gerçekleştiğinin bilgisi verdi.

GCM Yatırım Banner

Arslan açıklamasında, bunun toplam üretimin yüzde 68’ine karşılık geldiğinin altını çizdi. Sahada 2023’te faz-1’de günlük 10 milyon metreküp, 2025’te faz-2’de günlük 40 milyon metreküp ve 2028’de faz-3’te günlük 60 milyon metreküp doğal gaz üretimi hedeflendiğini vurguladı.

Doğal Gaz Altyapısında 2024 Yatırım Planları

2024’te Türkiye’de doğal gaz altyapısına yapılacak yatırımlara ilişkin de konuşarak, 2024’te 25 milyar liranın üzerinde yatırım öngörüleri olduğunu bildirdi. Bu yatırımlarla 50’ye yakın yeni yerleşim yerine gaz arzı planlandığının altını çizdi.

Doğal gaz dağıtım altyapısına yönelik büyümeye değinen Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile EPDK’nin koordinasyonunda 5-6 yıldır devam eden doğal gaz genişleme yatırımlarının 2023’te artarak sürdüğünü dile getirdi.

6 Şubat tarihli depremler sebebiyle bölgedeki 11 şehre yönelik yatırım programlarındaki aksamalara rağmen bu yıl 90 yeni yerleşim yeri hedefinin üzerine çıkıldığını aktardı. Yıl sonu itibarıyla doğal gaz arzı sağlanan yerleşim yeri sayısının 830’u aşacağına dikkat çekti.

Türkiye, Avrupa’nın 4’üncü En Uzun Şebekesi Olmaya Hazırlanıyor

2023’te 81 ilde faaliyet gösteren 72 doğal gaz dağıtım şirketinin 17 milyar liranın üzerinde yatırım yaptığını söyleyerek, deprem bölgesinde de ilave şebeke yatırımlarının hız kesmeden sürdüğünü vurguladı.

2023 sonu itibarıyla dağıtım şebekesi toplam uzunluğunun 200 bin kilometreyi bulacağını ve Türkiye’nin böylece Polonya’yı geçerek Avrupa’nın en uzun dördüncü şebekesine sahip ülke konumuna geleceğine işaret etti.

Yeni yatırımlarla doğal gaza ulaşım imkanı her geçen yıl arttığının bilgisini veren Arslan, şöyle konuşru;

“2023 yıl sonu itibarıyla Türkiye nüfusunun yüzde 84’ünün doğal gaza erişim imkanı bulunmaktadır. Son 10 yıllık dönemde yıllık ortalama 1 milyon civarında yeni abone sisteme dahil olmaktadır. 2023 yılında 1 milyonun üzerinde yeni abone doğal gaz kullanmaya başlamıştır. Toplam 20,7 milyon aboneyle Avrupa’nın en büyük üçüncü sektörü konumuna geldik.”

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.