Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Uzmanı Yanıtladı: Ev Kredisi Çekenler Ne Olacak?

Gayrimenkul Uzmanı Özelmacıklı, evleri yıkılan ve konut kredisi borcu olan depremzedelerin mağduriyetlerinin nasıl giderileceğine dair açıklama yaptı.
Gayrimenkul Uzmanı Yanıtladı: Ev Kredisi Çekenler Ne Olacak?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş’ta 10 gün önce meydana gelen depremlerin yarattığı şok sürerken, ev almak için kredi çeken depremzedelerin mağduriyetinin nasıl gidereceği sorusu gündeme geldi. Yıkılan evin kredisini ödeyemeyenlerin ne yapacağı, borçtan muaf tutulup tutulmayacağı soruları yanıt buldu.

Milliyet’e konuşan Gayrimenkul Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) yaptığı zorunlu deprem sigortasını hatırlattı.

Deprem bölgesinin yarısının DASK’tan faydalanabileceğini öngördüklerini söyleyerek, hasar tespit çalışmalarının ardından depremzedelerin evlerinin aldığı hasar karşılığında iade alabileceklerini söyledi.

Kredi ile alınan evlerin DASK ve konut sigortası kapsamında olduğunu hatırlatarak, “Kredi ödemelerini yapmalarına gerek kalmayacak. Ayrıca oluşan mağduriyet çerçevesinde hem DASK hem eşya bedellerini sigorta sisteminden alabiliyor olacaklar. Onlar için herhangi bir kayıp söz konusu olmayacak en azından maddi anlamda onları rahatlatacak bir durum var” dedi.

Elazığ Göçten Nasibini Alabilir

Depremin vurduğu 10 ilden ayrılan vatandaşların göç ettiği illerdeki konut piyasasının durumunun ne olacağına ilişkin de değerlendirmelerini paylaşan Özelmacıklı şöyle konuştu:

GCM Yatırım Banner

“Gerek devletin açıkladığı kira yardımları nedeniyle gerekse de vatandaşların farklı bölgelere göçü nedeniyle kiralık fiyatlarda belli bölgelerde artışlar yaşanabilir.”

Depremden etkilenmeyen ve ciddi bir depremzede akını ile karşılaşan iller arasında Elazığ’ın da konut fiyat artışından nasibini alabileceğini ifade etti.

2 Bin Liralık Kira Yardımı Ne Olacak?

Depremden etkilenen 13,5 milyonluk nüfusun yalnızca çevre illere ya da Ankara, İstanbul’a yönelmeyeceğinin altını çizerek, ülke genelinde konut piyasasının etkilenmesini beklediklerini paylaştı.

Özelmacıklı, “Geçici konutların 1 yıl kadar süre ile teslim edilmesi aşamasında ister istemez kiralık fiyatlarda bölgelerde artışlar yaşanacaktır. Bu da kira fiyatlarına olumsuz yönde yansıyacaktır” dedi.

Depremde evini kaybeden ev sahiplerine 5 bin TL, kiracılara ise 2 bin TL’lik barınma yardımı yapılacak ancak mevcut piyasa yapısında vatandaşlar daha yüksek fiyatlarla karşı karşıya.

Depremin sarstığı konut pazarında fiyatların daha çok artmasının bir başka mağduriyet yaratacağına dikkat çeken Özelmacıklı, herkesi sağduyulu olmaya çağırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın