Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DASK’tan Hasar Tespiti İhbar Süresine Dair Açıklama

DASK tarafından alınan primlerle oluşan deprem teminat havuzunun devlet kaynaklarından tamamen bağımsız olduğu açıklandı. Detaylar haberde;
DASK’tan Hasar Tespiti İhbar Süresine Dair Açıklama
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaralar sarılmaya devam ederken, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’ndan (DASK) açıklama geldi. DASK, evleri depremde hasar görmüş ve Zorunlu Deprem Sigortası poliçesi olan kişilerin hasar bildirimi için bir süre sınırlamasının olmadığı duyurdu.

Kurum tarafından yapılan açıklamada, hasar bildiriminin yapılmasında bir zaman sınırlamasının bugüne kadar hiç uygulanmadığını ve uygulanmayacağını kaydetti.

DASK’ın genel şartları arasında rizikonun gerçekleştiğini öğrendiği tarihten itibaren en geç 15 iş günü içinde bildirme yükümlülüğü yer alsa da ilgili maddenin sigortalı lehine değerlendirildiği belirtildi.

Kurumun sigortalıların haberdar olma zamanını tam olarak tespit edemeyeceğinden söz konusu maddenin sigortalı lehine çevrildiği eklendi.

Teminatını Yüksek Almak İsteyen Vatandaş İhtiyari Sigorta Yaptırabilir

Daha önceki depremler gibi bu afette de yıkıldığı tespit edilen binalardaki sigortalının ihbarı dahi beklenmeden hasar ödemelerinin yapılacağına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Sigorta sistemlerinde ödenen primlerin, poliçe karşılığında sağlanan teminatların bir oranı olduğunu bildiren DASK, teminat miktarının artmasıyla prim miktarının arttığını paylaştı.

Zorunlu Deprem Sigortası’nın zorunlu olması sebebiyle primlerin ödenebilir seviyede tutulduğunu vurguladı. Teminatlarını daha yüksek miktarda almak isteyen vatandaşların ise kendi istekleriyle DASK üzerine ihtiyari sigorta yaptırabileceği belirtildi.

Kurum tarafından sunulan Zorunlu Deprem Sigortası’nın bir vergi olmadığı ileten DASK, 1999’da meydana gelen büyük Kocaeli depremi sonrasında kanunlaştığı ekledi.

Kanunlaştırılmanın ise kamu kaynaklarından bağımsız bir sigorta fonu oluşturmak amacıyla yapıldığını ve DASK’ın 2000’de kurulduğu hatırlattı.

Fonlar Sadece Sigortalıların Hasarlarını Ödemek için Kullanılıyor

Zorunlu Deprem Sigortası ile sigortalılara verilen teminat karşılığında  bir deprem teminat havuzunun oluşturulduğunun bilgisini verdi.

Bahsi geçen deprem teminat havuzununsa devlet kaynaklarından tamamen bağımsız olduğunun altını çizdi.

Yapılan açıklamada DASK fonlarının, sadece sigortalıların ödediği Zorunlu Deprem Sigortası poliçe primlerinden oluştuğuna işaret edildi. Fonlarınsa yalnızca sigortalıların hasarlarını ödemek için kullanıldığı söylendi.

DASK’ın deprem vergileri ile hiçbir ilgilisi olmasına dikkat çekilen açıklamada, kurumun gelir vergilerinden hiçbir pay almadığının da altı çizildi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.