Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Şirketlerinin Hisseleri Konut Kredisinde Yapılandırma Beklentisiyle Yükseldi

Kamu bankalarının konut kredisinde faizleri düşürmesinin ardından mevcut borçlar için yapılandırma isteyenlerin sayısı artıyor. Piyasadaki haber akışı sektör şirketlerinin hisse senetlerini pozitif etkiledi.
Gayrimenkul Şirketlerinin Hisseleri Konut Kredisinde Yapılandırma Beklentisiyle Yükseldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul güne %0,97 artışla 114.711 puandan başladıktan sonra 115.377 puana kadar çıktı. Gün içi kazancını %2’ye taşıyan BIST 100 Endeksi koronavirüs salgını etkisiyle verdiği yıl içi kayıplarının tamamını geri almış oldu. Saat 14:47’de %1,34 artıda 115.130 puandan işlem görüyor.

Alt endekslerin hemen hemen hepsi pozitif yönü işaret ederken en fazla artış gösterenler arasında %2,89 ile bankacılık, %1,33 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı, %1,82 ile kimya, petrol ve plastik, %2,38 ile tekstil ve %3,20 ile taş ve toprak endeksleri yer alıyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ) 100 bin konut projesinde Edirne, Trabzon ve Rize’de kura çekilişinin yapılması ve konut kredisinde yapılandırma olacağına dair söylentiler gayrimenkul sektöründeki şirket hisselerine kazanç getirdi.

Kamuoyunda konut kredisinde yapılandırma olması gerektiğine dair sesler yükselirken, söz konusu ihtimal üzerinde daha fazla durulmaya başlandı.

Geçen hafta Ziraat, Vakıf ve Halk Bankası sıfır ve ikinci el konutlar için düşük faizli kredi imkanı sunduğunu açıkladı. 3 kamu bankasından gelen açıklamaya göre %0,64 faiz oranıyla, 12 aya kadar ödemesiz, 15 yıla kadar vadeli konut kredisi kullanılabilecek.

Fakat daha önceden kredi çekmiş ve mevcut durumda borç ödeyen kesim bu imkandan yararlanamıyor. Dolayısıyla konut kredisi ödeyen vatandaşlar adaletli olunması gerektiğini belirterek yapılandırma talebinde bulundu.

Kredi çekilen dönem ile bugünkü faiz oranı arasındaki farkın yapılandırma kapsamında dahil tutulması gerekiyor. Yapılandırma konusunda şu ana kadar bankalardan resmi bir açıklama gelmedi.

Ancak hesaplamaların yapılmaya başlanması ve ilgili bankaya başvuru yapılması gerektiğine yönelik öneriler, yapılandırma gelecek mi sorularının artmasını sağladı.

Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (PEKGY), hisselerinin gün içi kazancı %10’u aştı.
Peker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

2020 içinde 1,71 ile en düşük seviyeyi kaydeden Peker Gayrimenkul hisseleri şu dakikalarda 7,70 ile yılın en yüksek seviyesine ulaşmış durumda. Yapılandırma olacağına dair artan iyimserlik, şirket hisselerinin günlük kazancını %10’un üzerine taşırken, yıllık bazdaki artışı %66’ya dayandı.

Pandeminin ülkemizde başladığı Mart ayının ikinci haftasında sert gerileyerek 2 liranın altına inmişti. Ardından normalleşme sürecinin başlaması ve sektördeki olumlu haberlerle kazancını genişletti.

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hisseleri Pazartesi günü %3,5’e yakın artış gösterdi.
Emlak Konut Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

3 Haziran’da Hayallerini Erteleme Türkiye kampanyası başlatan Emlak Konut, iki hafta içinde 6 milyar lira tutarında konut sattı. Bu gelişme şirketin Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerine pozitif yansıdı.

Yıllık bazda %62 değerlenen EKGYO hisseleri saat 15:22’de %2,7 artıda 1,90’dan işlem görüyor. Hisselerin gün içi hareket aralığı 1,85 – 1,92 olarak gerçekleşti.

Yapı Kredi Koray Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. de haftanın ilk günü hisselerinde artış olan şirketler arasında yer alıyor.
Yapı Kredi Koray Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

YKGYO hisse fiyatı şu dakikalarda %5,96 artıda 3,74 liradan işlem görüyor. Cuma günü 3,53’ten kapanan hisse fiyatı bu sabah 3,61’den açıldı ve 3,76’ya kadar çıktı. Şirket hisseleri son 12 ay içinde %154 artış gösterdi.

Kiler Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (KLGYO) hisseleri 4,13’ten açıldıktan sonra yükselişini hızlandırdı.
Kiler Gayrımenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen hafta 4,11’den kapanan şirket hisseleri yükselişle açıldıktan sonra 4,26’ya kadar çıktı. Şu sıralarda %2,19 artıda 4,20 liradan işlem görüyor. Hisselerin bir yıllık değişimi %140’ı geçerken, 52 haftalık hareket aralığı 1,63 – 4,78 oldu.

Bu arada İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, AA’ya verdiği demeçte düşük faizli konut kredisinin bir fırsata dönüştürülmemesi ve haksız fiyat artışı yapılamaması gerektiğini söyledi.

Faizlerin düşürülmesiyle birlikte bağlı olan 250 alt sektörün nefes alacağını belirten Tellioğlu, “Konut kredi faizlerinin düşmesi ile oluşan talebe, aşırı zam yaparak karşılık verilmemeliydi. Geçmiş yüksek inşaat malzeme maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.