Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gayrimenkul Sektöründe Aranan Yabancıya Ulaşılamıyor

Satışa çıkarılan vatandaşlık karşılığında konut kampanyası 2023 itibarıyla tükendi. Yabancıya satışlar 10 yıllık dibi görürken, geriye şişen emlak balonu kaldı.
Gayrimenkul Sektöründe Aranan Yabancıya Ulaşılamıyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) bugün açıkladığı ödemeler dengesi istatistiklerinde, 2023 yılında cari açığın 2 milyar 91 milyon dolara ulaşmasının yanı sıra dikkat çeken bir detay daha ortaya çıktı. Geçen yıl genelinde cari açık 45 milyar doları aşarken, yabancıların Türkiye’de net gayrimenkul alımında düşüş görüldü.

2022 yılında 6 milyar 273 milyon dolara çıkarak rekor kıran gayrimenkul kalemindeki net yabancı girişi geçen yıl yüzde 43,3 oranında düşerek 3,5 milyar dolara indi. Böylece gayrimenkul sektöründe yabancı girişi, geçen sene son 10 yılın en düşük düzeyine çekildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre ise toplam konut satışlarında yabancılara yapılan konut satışının payı 2022’de yüzde 4,5 iken 2023’te yüzde 2,9’a inmişti.

Yabancılara 400 bin dolar karşılığında vatandaşlık satışının yapıldığı konut alımlarında neden düşüş yaşandığı sorusunu yanıtlayan uzmanlar, piyasadaki köpük ve deprem riskini işaret ediyor.

Konut sektöründe fiyatların dolar bazında yükselmesi ve deprem tehlikesinin yanı sıra vatandaşlık ve ikamet izni için ücret limitlerinin yukarı çekilmesi de yabancıların Türkiye’den konut alımında düşüş yaratan gerekçeler olarak sıralanıyor.

GCM Yatırım Banner

Vatandaşlık için Fiyat 1 Milyon Dolardan Aşağı Çekildi

Döviz akışının sağlanması için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının satışının yapılması fikri uygulamaya alınmış, yabancılara Türkiye’den gayrimenkul alımları karşılığında vatandaşlık verilmişti.

Bu uygulamada fiyat 2018 yılının Eylül ayından sonra 1 milyon dolardan 250 bin dolara çekilmişti. Sonrasında fiyat tekrar güncellenmiş, 2022 yılının Haziran ayında 400 bin dolara yükseltilmişti.

Geçen yılın Ekim ayında alınan yeni bir kararla yabancıların ikamet izni almak için taşınmaz alımında alt sınır 75 bin dolardan 200 bin dolara yükseltilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.