Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahminini Güncelledi

Garanti BBVA tarafından yapılan son tahminde enflasyon ve dolar beklentileri güncellendi. Her iki tahmin de düşürüldü. Ayrıntılar şöyle...
Garanti BBVA Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahminini Güncelledi
HABER GİRİŞ

Garanti BBVA tarafından yıl sonuna ilişkin dolar ve enflasyon beklentileri güncellendi. Banka her iki beklentisini de aşağı yönlü revize etti. Yatırım bankası yıl sonu için dolar/TL tahminini 42’den 38’e, tüketici enflasyonu tahminini ise yüzde 45’ten yüzde 43’e düşürdüğünü açıkladı.

Garanti BBVA Başekonomisti Seda Güler Mert ve banka ekonomistlerinin hazırladığı Türkiye Ekonomik Görünüm raporunda, politika faizinin yılın son çeyreğine kadar yüzde 50 seviyesinde kalacağı, Kasım ve Aralık aylarında ise iki faiz indirimi yapılabileceği öngörülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Mayıs ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketinde 12 ay sonrasına ilişkin enflasyon beklentisi düşüş gösterirken, yıl sonu enflasyon beklentisi de TCMB’nin kendi tahminlerine yakın bir seviyeye geldi.

Anket katılımcılarının yıl sonu dolar/TL kuru beklentisi, önceki dönemde 40,01 TL iken bu dönemde 38,78 TL’ye geriledi. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki ankette 42,47 TL iken bu ankette 41,80 TL olarak güncellendi. Dolar/TL bugün itibarıyla 32,29 TL seviyesinde işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın