Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti BBVA Genel Müdürü: Hiçbir Müşterimizi İstismar Etmeyeceğiz

Koronavirüs salgınıyla mücadelede aldıkları tedbirleri açıklayan Garanti Bankası Genel Müdürü, bu süreçte müşterilerini istismar etmeyeceklerini ve hizmet vermeye devam edeceklerini söyledi.
Garanti BBVA Genel Müdürü: Hiçbir Müşterimizi İstismar Etmeyeceğiz
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ, Capital ve Ekonomist dergileri öncülüğünde düzenlenen CEO Club toplantılarına katıldı. Online olarak düzenlenen toplantının moderatörlüğünü Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin yaptı.

Toplantının ana konusu elbette ki koronavirüs salgınına dair gelişmeler ve alınacak önlemlerdi. Garanti BBVA Genel Müdürü bu süreçte paniğe kapılmadan, verimsizliğe yol açan maliyetlerin kısılması gerektiğini söyledi.

İçinde olduğumuz zorlu süreci birbirimize sahip çıkarak atlatacağımızı belirten Baştuğ, dijitalleşmenin önemine değindi.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ: İnsan asla tasarruf edilecek bir kaynak değildir.

Garanti BBVA Genel Müdürü Recep Baştuğ Koronavirüs AçıklamasıYapılacak tasarruflar arasında insan seçeneğin asla bulunmadığını söyleyen Baştuğ, verimsizliğe yol açan maliyetlerin tespit edilmesi gerektiğini söyledi. Garanti Bankası olarak 25 yıldır dijitalleşmeye önem verdiklerini ve bu süreçte bu alanın ne kadar önemli olduğunun anlaşıldığını dile getirdi.

Müşterilerine kolaylık sağlamak adına dijital kanal kullanımını artırmak için ATM’lerden para çekme limitlerini yükselttiklerini, aynı şekilde mobil, internet ve EFT yoluyla da para transferi limitini artırdıklarını açıkladı.

GCM Yatırım Banner

Salgının başlaması ile birlikte şubeye gelen müşterilerde %50 oranında azalma olduğunu söyleyen Baştuğ, daha önce dijital kanalları hiç kullanmayanların bile QR kodla para çekmeye başladıklarını belirtti. Personellerinin uzaktan çalışmasını sağlayacak etkin bir altyapıya sahip olduklarını ifade ederek, genel müdürlük kadrosunu %90’ının evde olduğunu belirtti.

Diğer bankalardan daha önce tedbir almalarının BBVA’nın ana ülkesinin İspanya olması sayesinde gerçekleştiğini söyledi.

BBVA İspanya GelişmeleriSalgının henüz başlarında başlarından itibaren çok ciddi önlemler aldıklarını söyleyen Baştuğ, çalışanların izin kullanmalarını kolaylaştırdıklarını ve şubede olması gerekmeyen herkesi evlerine gönderdiklerini açıkladı. Şu an bankanın sadece %30’unun ofiste çalıştığını, evlerdeki personellerle düzenli olarak iletişim halinde olduklarını belirtti.

Salgını en az hasarla atlatabilmek için müşterilerin taleplerini ertelemeden karşıladıklarını, kredi kullanımlarında en ufak bir aksama olmadığını söyledi. Çarkların durmaması adına sanayi ve üretim sektöründe kesinti olmaması gerektiğini belirten Baştuğ, şu an Türk bankacılık sisteminin her türlü firmaya destek olabilecek güçte olduğunu aktardı.

Firmaların bu süreçte şeffaflık çerçevesinde davranmasını isteyen Garanti Bankası Genel Müdürü sadece birkaç aylık dönemi nakit akışı açısından öngöremediklerini belirtti. Bu dönemde bireysel kredi taleplerinde %50, kredi kartı harcamalarında ise %30’dan fazla düşüş olduğunu sözlerine ekledi.

Sokağa çıkma yasağı gelse bile tüm müşterilerin ihtiyaçlarının eksiksiz bir şekilde karşılanacağını söyledi.

Garanti Çalışanları EvdeGaranti Bankası müşterilerinin hiçbir şekilde endişeye kapılmaması gerektiğini söyleyen Baştuğ sokağa çıkma yasağı gelip de şubeleri kapatmak zorunda olsalar bile tüm personelin evlerden çalışmaya devam edeceğini belirtti.

Bankaların güçlü sermaye yapısı ve yönetim kalitesi ile kamunun en büyük destekçisi olacağını, bu süreçte herkesin üzerine düşeni fazlasıyla yapacağını söyledi. Panik aksiyonlarından kaçınılması gerektiğini belirten Baştuğ, hep birlikte bu sürecin atlatılacağını kaydetti.

Çalışanlarına hiçbir şekilde hedef baskısı yapmadıklarını, dijitalleşme yatırımların ne kadar önemli olduğunun bir kez daha anlaşıldığını dile getirdi. Şu an en öncelikli konunun sağlık olduğunu bu nedenle çalışanların hedeflerini sıfırladıklarını ve hiçbir şekilde baskı uygulamadıklarını dile getirdi.

Personelin psikolojisini de fazlasıyla önem verdiklerini söyleyerek “Bu sürecin geçici olduğunu bilerek bundan sonrasının hazırlığını yapıyoruz. Biz hiçbir şekilde bu dönemde ekonomik anlamda fırsatçılık yapmayacağız, hiçbir müşterimizi istismar etmeyeceğiz.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.