Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Garanti Bankası’nın 6 Milyar Dolarlık Tahvil İhracına Onay!

Garanti BBVA daha önce açıkladığı 6 milyar dolarlık borçlanma aracı ihracına dün Sermaye Piyasası Kurulu'ndan onay aldı. İşte detaylar;
Garanti Bankası’nın 6 Milyar Dolarlık Tahvil İhracına Onay!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Garanti BBVA son dönemde ödeyeceği temettü ile dikkat çekmişti. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) 2023 yılı kârı için en fazla yüzde 15 temettüye izin vermesinin ardından banka pay başına brüt 3,1190 TL, net 2,8071 TL temettü dağıtacağını bildirmişti. Genel Kurul ise bu karara onay vermişti.

Garanti Bankası dün Sermaye Piyasası Kurulu’nun haftalık bülteninde daha önce açıkladığı 6 milyar dolarlık borçlanma aracı ihracına da onay aldı. Banka Şubat ayının ortasında yurt dışında 6 milyar dolara kadar tahvil ihracı planladığını duyurmuştu.

Toplamda 6 milyar dolar veya muadili döviz veya TL tutarına kadar tahvil veya benzeri türden borçlanma aracı ihracı için genel müdürlüğü yetkilendirmişti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, tahvillerin uygun piyasa koşullarının oluşması durumunda halka arz edilmeksizin yurt dışında bir veya birden fazla ihraç yoluyla gerçekleştirileceği belirtilmişti. Ayrıca tahvillerin sabit ve/veya değişken faiz oranlarına sahip olacağı bildirilmişti.

SPK dünkü bülteninde bu tahvil ihracına onay verdiğini duyurdu. Aynı zamanda SPK, Garanti Bankası ile birlikte Aktif Yatırım Bankası’nın 50 milyon Euro’luk tahvil ihracına ve Fibabanka’nın 250 milyon dolarlık sermaye benzeri borçlanma aracına da onay verdi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.