Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

G7 Finans Liderlerinin Toplantıları Ukrayna ile Gölgeleniyor

G7 finans liderleri, iki günlük toplantılara bugün başlarken Rusya'nın Ukrayna işgalinin görüşmeleri gölgelediği belirtildi. Savaşın yanında gündemde gıda krizi, enflasyon gibi konular olacağı bildirildi.
G7 Finans Liderlerinin Toplantıları Ukrayna ile Gölgeleniyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yediler Grubu (G7) finans liderleri, bugün ve yarınki toplantılarda savaş ve etkileriyle nasıl başa çıkılacağına odaklanacak. Ukrayna’nın faturalarını ödemesine nasıl yardımcı olacağına odaklanacak olan G7 finans yetkililerinin gündeminde aynı zamanda savaştan sonra yeniden yapılanma, artan küresel enflasyon, iklim değişikliği, tedarik zincirleri sorunları ve yaklaşmakta olan gıda krizi de yer alacak.

ABD, Japonya, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya’yı kapsayan G7’nin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, 24 Şubat’ta başlayan Ukrayna işgaline yönelik görüşmelerde bulunacak.

Ukrayna, G7 Toplantılarını Gölgeliyor

Bu noktada adı verilmeyen bir G7 yetkilisi, Ukrayna’nın bu toplantıları gölgelediğini ancak tartışılması gereken başka konuların da olduğunu söyledi. Borç, uluslararası vergilendirme, iklim değişikliği ve küresel sağlık konularının tartışmaya açık olduğunu ekledi.

Daha önce alınan bilgiler G7 finans yetkililerinin Ukrayna’ya 15 milyar euro yardım paketi planladığını gösterdi. G7 tarafından kabul edilecek kısa vadeli finansman paketinin Ukrayna’nın üç aylık ihtiyaçlarını karşılayacağı tahmin edildi.

Çünkü Ukrayna, kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesini ve yönetimin çalışmasını sağlamak için mali ihtiyaçlarının ayda 5 milyar dolar olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Bu arada Avrupa Komisyonu dün Kiev’in ihtiyaçlarını Haziran ayı sonuna kadar karşılamak için Ukrayna’ya 9 milyar euroya kadar kredi sağlamayı teklif etti. Ayrıca ülkenin yeniden inşası için ödeme yapmak üzere, Ukrayna için belirsiz büyüklükte bir hibe ve kredi fonu kurma teklifinde bulundu.

Uzmanlar böyle bir proje için mali ihtiyacın 500 milyar euro ile 2 trilyon euro aralığında olacağını öngördü. Bu arada ABD’li yetkililer, Ukrayna için büyük bir yeniden inşa planı için finansman planı için çok erken olduğunu öne sürdü. Washington, G7 görüşmelerinin önümüzdeki üç ay içinde Kiev’in acil bütçe ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanmasını istediğini bildirdi.

Ukrayna’ya Yardım Odaktayken Küresel Ekonomik Sıkıntılar Öne Çıkıyor

Rusya-Ukrayna savaşı küresel ekonomi üzerinde baskıları artırırken enflasyon, tedarik sorunları, piyasalarda sallantı ve küresel merkez bankalarının para politikalarına ilişkin endişeler gündemde. Dolayısıyla G7 finans liderlerinin görüşmeleri, savaşın yanında bu konular nedeniyle önem taşıyor.

Yetkililer, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan serpinti küresel ekonomiyi bozmaya devam ederken, Kiev’in bütçe sorunlarına bir çözüm bulma umuduyla bugünü bir araya geldiler.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamada verilen desteğin kısa vadede bile Ukrayna’nın ihtiyaçlarını karşılamaya yetmeyeceğini söylemesiyle dikkat çekti. ABD müttefiklerini Ukrayna’ya yardımı artırmak için kendilerine katılmaya çağırdı.

ABD Kiev’in kasasını ve askeri depolarını doldurmak için 40 milyar dolarlık bir yardım paketiyle ilerlemeye devam ederken ülkenin kendi ekonomisine ilişkin endişeler arttı.

40 yılın yükseğinde kalan enflasyonla mücadeleyi sürdüren FED, bunu ekonomiyi resesyona sokmadan yapmaya çalışsa da durgunluk korkuları odakta.

Aynı zamanda hikaye, hammadde, bileşen ve tarım ürünlerinin tedarikinde meydana gelen aksaklıkların görünümü kararttığı Avrupa’da da benzer. Kıtanın Rus enerjisine bağımlılığı AB’yi ayrıca yakıt fiyatlarındaki artışlara veya arzda olası kesintilere maruz bırakırken ekonomik beklentiler iyiye işaret etmiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın