Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fuat Oktay’dan Deprem Açıklaması: OHAL Kararı Meclis’te

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, depremlerdeki kimliği belirlenen can kaybı sayısının şu ana kadar 14 bin 351 kişiye ulaştığını açıkladı. İşte detaylar;
Fuat Oktay’dan Deprem Açıklaması: OHAL Kararı Meclis’te
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurul’da depremden etkilenen 10 ildeki olağanüstü hâl (OHAL) kararının oylanması öncesinde açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesinde 3 ay süreyle alınan OHAL kararı, Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.

Oktay, meydana gelen büyük afetin yaralarının sarılması için Meclis’in de OHAL kararına destek vereceğini söyleyerek tahminde bulundu. Meclis’in karara destek vererek milletin ve devletin yanında olacağını öne sürdü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 6 Şubat’ta yaşanılan büyük yıkımın ardından 7 Şubat’ta 10 ilde 3 aylık süreyle OHAL ilan edildiğini duyurmuştu.

Can Kaybı 14 Bin 351 Kişiye Çıktı

Kahramanmaraş merkezli iki yıkıcı deprem, çevre 10 ilde de büyük yıkımlara sebep oldu. Depremde göçük altında kalan birçok vatandaş günlerdir hayat mücadelesi veriyor. Oktay yaptığı açıklamada, kimliği belirlenen can kaybı sayısının 14 bin 351 kişiye yükseldiğini açıkladı.

Deprem faciasından yaralanan kişi sayının da 63 bin 794’e çıktığını kaydeden Oktay, TBMM Genel Kurulu’nda OHAL ilanına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nın tezkeresinin görüşüldüğünü belirtti.

GCM Yatırım Banner

Fuat Oktay yaptığı açıklamada yaraların hızla sarılması için her imkanın seferber ediğine işaret etti. Depremin yaklaşık 110 bin km2’li alanı etkilediğini bildirerek, çok büyük bir yıkıcı etkisi olduğunu söyledi.

Depremin odak derinliğinin yaklaşık 7 kilometre ve sığ odaklı olduğunu bildiren Oktay, Türkiye’nin son 100 yılda yaşadığı en büyük depremler olduğuna vurguda bulundu.

Avrupa’daki Birçok Ülkenin Yüzölçümünden Büyük Bir Bölgede

Depremlerin sonucunda, 10 ilin çok geniş bir alanında can kayıpları ve yaralanmasın olduğunu ayrıca çok satıda binanın da hasar gördüğüne değindi. Oktay, bahsettiği değerin Avrupa’da birçok ülkenin yüzölçümü kadar veya ondan daha büyük olduğunu ileri sürdü.

Oktay açıklamasında yaşanılan depremin, Anadolu coğrafyasının son 2000 yıllık tarihçesinde 1668 Büyük Anadolu Depremi ve 1939 Erzincan depreminden sonra meydana gelen en büyük üçüncü yıkımı olduğunu kaydetti.

6 Şubat’ta yaşanılan depreme yakın olaraksa, 1939 yılındaki Erzincan depremi olduğunu paylaştı. 1939 yılında yaşanan Erzincan depreminde 33 bin can kaybının olduğunu da ekledi.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Oktay, “Erzincan Depremine yakın büyüklükte olan bu son depremlerde can kaybımızın bu sayıyı aşmamasını temenni ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.