Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Deprem Bölgesinde OHAL İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi'nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Deprem Bölgesinde OHAL İlan Edildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nde Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, halihazırda 53 bin 317 arama kurtarma görevlisi ile destek personelinin enkaz bölgesinde çalıştığını, yurt içi ve yurt dışından gelen ilave ekiplerle bu sayının arttığını söyledi.

Depremden kurtulan felaketzedelerin barınmadan giyeceğe, ısınmaya kadar tüm ihtiyaçlarını karşıma tedbirlerini adım adım hayata geçirdiklerini belirtti.

Ulaşım ve iletişim hatlarının açık tutulmasının hayati öneme sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Kış şartları sebebiyle deprem bölgesine arama kurtma ekip ve ekipmanları ile yardım malzemelerinin ulaştırılmasında zorluklar yaşanıyor. Zorunlu olmadıkça kimsenin deprem bölgesine giden yolları kullanmamasını, telefon görüşmelerini de acil ihtiyaçlar dışında yapılmaması gerektiğini hatırlatıyorum.” diye konuştu.

Deprem Bölgesinde OHAL İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, deprem bölgesindeki can kaybının ulaştığı yeni sayıyı duyurdu. Erdoğan bölgedeki can kaybı sayısının 3 bin 549’a ulaştığını açıkladı.

Yaralı sayısının ise 22 bin 168’e ulaştığını belirten Erdoğan, 8 binin üzerindeki vatandaşın enkaz altından sağ olarak kurtarıldığını açıkladı. Enkaz altından çıkarılan yaralıların, Mersin, İstanbul, Ankara başta olmak üzere ülkenin diğer şehirlerindeki hastanelerde tedavi altına alındığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan sözlerinin devamında deprem bölgesinde 3 ay süreyle OHAL ilan edildiğini duyurdu. Olağanüstü hal durumunun 10 ili kapsayacağını ve 3 ay süreceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ilgili açıklamasında, “Depremin yaşandığı 10 ilimizi, genel hayata etkili afet bölgesi olarak ilan ediyoruz. Arama kurtarma faaliyetlerinin ve sonrasındaki çalışmaların süratle yürütülmesini temin için Anayasa’nın 119. maddesinin bize verdiği yetkiye dayanarak OHAL ilan etme kararı aldık.” ifadelerini kullandı.

Yardım Çağrısı

Barınma ile ilgili çözümlere dair de açıklamalarda bulunan Erdoğan, afet bölgesine yakın yerlerden başlayarak kış sezonu sebebiyle zaten faaliyetlerine ara vermiş olan otellerin afetzedelerin hizmetine sunulması için gereken planlamaların yapıldığını söyledi. Sadece Antalya bölgesinde 50 bin yatağın bu amaçla hazırlandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deprem yaralarının sarılması için vatandaşları ve iş dünyasını AFAD hesaplarında yardımda bulunmaya davet etti. Bu kapsamda AFAD’ın Türkiye’deki tüm bankaları ve katılım şirketlerinde bulunan Türk Lirası ve döviz hesaplarına yapılan havalelerden herhangi bir ücret alınmayacağını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.