Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

FTX Çöküşü Uyandırdı! Kripto Platformlarına Düzenleme Çok Yakın

Kripto para piyasalarında FTX krizinin yankıları sürerken gelen açıklama yeni düzenlemeye işaret etti. Üstelik planlanan düzenleme çok uzak değil...
FTX Çöküşü Uyandırdı! Kripto Platformlarına Düzenleme Çok Yakın
HABER GİRİŞ

Kripto para borsası FTX’in iflas başvurusunda bulunmasının ardından krize ilişkin endişeler sürüyor. Genesis gibi başka borsaların da FTX ile aynı kaderi paylaşıp paylaşmayacağı sorgulanırken Binance sektörü kurtarmak amacıyla 1 milyar dolar fon hazırladığını duyurdu.

Gelişmeler merakla izlenirken önde gelen bir yetkili, küresel düzenleyicilerin FTX çöküşünün ardından kripto platformlarını hedef alacağını duyurdu.

Uluslararası Menkul Kıymet Komisyonları Örgütü’nde (IOSCO) başkanlık koltuğunun yeni sahibi olan Jean-Paul Servais, FTX borsasının çöküşünün kripto sektörünü düzenlemeye daha fazla aciliyet kazandırdığını ve bu tür konglomera platformları hedeflemenin 2023’ün odak noktası olacağını söyledi.

Servais’e göre düzenleyici kripto platformları, sıfırdan başlamak zorunda kalmadan, kredi derecelendirme kuruluşları ve piyasa kıyaslama derleyicilerindeki gibi çıkar çatışmalarını ele alan diğer sektörlerin ilkelerinden yararlanabilir.

IOSCO Başkanı, bitcoin gibi kripto varlıkların yıllardır süren mevcudiyetlerine rağmen düzenleyicilerin yeni kurallara direnmesine atıfla FTX krizinin durumu değiştirmeye yardım edeceğini dile getirdi. Servais, milyarlarca dolarlık iflasın olası iyi tarafını şöyle açıkladı:

GCM Yatırım Banner

“Aciliyet duygusu iki veya üç yıl önce bile aynı değildi. Kripto para biriminin uluslararası düzeyde gerçek bir sorun olup olmadığı konusunda bazı muhalif görüşler var çünkü bazı insanlar bunun hala önemli bir sorun ve risk olmadığını düşünüyor.”

Her şeyin değiştiğini ekleyerek, “farklı iş türleri arasındaki bağlantı nedeniyle, artık bir tartışma başlatabilmemizin önemli olduğunu düşünüyorum ve zaten bunu yapacağız” dedi.

Halihazırda stabil kripto paraları düzenlemeye yönelik ilkeleri belirleyen IOSCO, artık bunların ticaretini yapan platformları odağına aldı.

Kripto piyasasında, ana akım finanstaki gibi belirli kuralların ya da güvencelerin olmadığına dikkat çeken IOSCO Başkanı, FTX gibi kripto konglomeralarının ortaya çıktığını ve aracılık hizmetleri, saklama, tescilli ticaret, token çıkarılması gibi birçok rolle hizmet verdiklerini aktardı.

Bunun da çıkar çatışmalarına yol açtığının altını çizdi. Yatırımcıyı korumak için bu kripto pazarlarına ek netlik sağlamaya ihtiyaç olduğunu dile getiren IOSCO Başkanı, “2023’ün ilk yarısında bu konularda istişare raporu yayınlamayı düşünüyoruz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın