Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’nın ABD İsyanı: Washington AB’yi Zayıflatıyor

Enerji krizi yaşayan Avrupa’dan Amerika’ya isyan bayrağı çekildi. Fransa, ABD’nin enerjiden istifade ederek AB’yi zayıflattığını söyledi.
Fransa’nın ABD İsyanı: Washington AB’yi Zayıflatıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, bugün Parlamento konuşmasında dikkat çeken bir çıkış yaptı. Rusya-Ukrayna çatışmasında enerji krizi yaşan Avrupa’nın içine girdiği çıkmazdan Amerika’nın faydalandığı yorumunu yaptı.

Fransa Maliye Bakanı, Avrupa Birliği’nin (AB) Ukrayna’daki savaşın ve Rusya’ya uyguladığı yaptırımların sonuçlarından hasar alırken, ABD’nin giderek daha çok küresel enerji piyasasına hakim olduğunu söyledi.

ABD’nin gücünü eleştirerek, Washington’a fırsat verilmemesi gerektiğini ifade etti. Le Maire, “Ukrayna’daki çatışma, Amerikan ekonomik egemenliği ve AB’nin zayıflamasıyla sona ermemeli” şeklinde konuştu.

“Amerika Aldığı Gazın 4 Katını Avrupa’ya Satıyor”

Fransa Maliye Bakanı, ABD’nin aldığı gazın dört katını AB’ye satmasını eleştirerek, “sıvılaştırılmış doğal gazın (LNG) kendi sanayicileri için belirlediği fiyatın üzerinde satmasının” kabul edilemez olduğunu söyledi.

Amerika’nın bu hamlesinin Avrupa’yı zayıflatmak üzerine kurulu olduğunu savunarak, “Avrupa’nın ekonomik olarak zayıflamasının kimsenin çıkarına olmaz. …Amerikalı ortaklarımız ile Avrupa kıtası arasında enerji konusunda daha dengeli bir ekonomik ilişkiye ulaşmalıyız” dedi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın