Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Tüketici Güveni Ekim’de Toparlanma Gösterdi

Fransız tüketicilerin güveni Ekim’de beklentilerin üzerinde geldi. Ülkede enflasyonun şiddetini düşürmeye başlaması, tüketici güvenine pozitif yansıdı.
Fransa’da Tüketici Güveni Ekim’de Toparlanma Gösterdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Ekim ayına ilişkin tüketici güveni verilerini paylaştı. Avrupa’nın en büyük ikinci ekonomisinde enflasyonla mücadele adımlarının yansımaları tüketici güveni verilerinde okundu.

Verilere göre Eylül’de sert bir düşüş yaşayarak 79 puana gerileyen tüketici güveni Ekim’de toparlanarak 82 puana yükseldi.

Ancak yıl boyunca düşük seviyelerde kalan endeks, Ekim’de toparlanma kaydetse de 100 olan uzun vadeli ortalamanın altında kaldı.

Fransa Gelecek Dönem için Umutlu

Ekim ayı anket sonuçlarına göre Fransa’da yaşam standardının son 12 aylık süre zarfında yükseldiğini düşünenlerin oranında değişiklik olmadı.

Ancak gelecek 12 aylık süre için yaşam standardının iyileşeceği yönünde düşünenlerin oranında hızlı bir artış kayda geçti.

GCM Yatırım Banner

Fiyat artışlarının gelecek 12 ayda hızlanmasını bekleyenlerin oranında büyük bir değişkenlik olmadı; görüş dengesi bir puan azaldı.

Anket sonuçlarına göre zayıflayan enflasyonun yansımalarının tüketiciler üzerinde okunmaya başladığı görüldü. Eylül’de ülkedeki yıllık enflasyon yüzde 6,6’lık beklentilerin altında gelerek yüzde 6,2 olarak açıklanmıştı.

Artan enerji krizine ilişkin endişeleri gidermek için Fransa hükümeti, tasarruf planına indirim seçeneğini dahil etmişti. Bu plana göre elektrik tüketiminde tasarruf yapanlar için fatura indirimi sağlanacağı açıklanmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.