Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Tüketici Güveni 9 Yılın En Düşük Seviyesinde

Fransa’da tüketici güveni art arda yedinci ayda düşerken fiyat artışlarına ilişkin endişelerde azalma oldu. Detaylar haberde;
Fransa’da Tüketici Güveni 9 Yılın En Düşük Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) Temmuz ayına ilişkin tüketici güveni verilerini açıkladı.

Tüketici güveni, Haziran ayında 82 olarak açıklanmıştı. Temmuz’da 2 puan kaybederek 80’e geriledi. Böylelikle yılın yedinci ayında da 100 olan uzun vadeli ortalamasının altında kaldı. Aynı zamanda Haziran 2013 sonrası en düşük seviyesini kaydetti.

Hanehalkı Güveninin Sentetik Göstergesi
Kaynak: INSEE

Hanehalklarının geçmiş mali durumlarıyla ilgili ve gelecekteki kişisel mali durumlarıyla ilgili görüşlerin bir puan kaybettiği görüldü.

Hanelerin Temmuz’da büyük alımlar yapma düşüncesi üç puan azaldı. Cari tasarruf kapasitesine ilişkin görüş ve gelecekteki tasarruf kapasitesi de bir puan düştü. Aynı zamanda tasarruf fırsatıyla ilgili görüş de iki puan geriledi.

Yaşam Standardı Düştü, İşsizlik Korkusu Arttı

Temmuz ayında Fransa’da son on iki ayda yaşam standardının iyileştiğini düşünen hanelerin oranı gerilemeyi sürdürdü. 5 puan azalarak uzun vadeli ortalamanın altında kaldı.

GCM Yatırım Banner

Yaşam standardının önümüzdeki bir sene içinde düzeleceğini düşünenlerin oranı 3 puan azaldı. Bu düşüş ortalamanın oldukça altında kaldı. Hanehalkı işsizliğindeki eğilime ilişkin korkular 3 puan arttı.

INSEE raporunda fiyatların son on iki ayda arttığını düşünen hanelerin oranının yeniden yükselmesi göze çarptı. Bu oran Temmuz’da, 2008 yılının yazından bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Fakat önümüzdeki on iki ayda fiyatların artacağını düşünen hanelerin payı düşüşü sürdürdü. Bu da enflasyonun azalmaya başlayacağına dair iyimserliği gösterdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın