Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa’da Enflasyon 1985’ten Bu Yana En Yükseğe Çıktı!

Fransa'da enflasyon, Haziran'da 37 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Enerji ve gıda bir kez daha fiyat artışlarını yönlendirdi.
Fransa’da Enflasyon 1985’ten Bu Yana En Yükseğe Çıktı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE), Haziran 2022 dönemine ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) tahmin rakamlarını açıkladı.

Ön tahminlere göre, Haziran 2022 için enflasyon oranı bir önceki ay yüzde 5,2 oranındaki artışı devam ettirerek yüzde 5,8 oranında arttı.

Raporda, Haziran enflasyonundaki yükselişin, yüzde 5,7’lik piyasa tahminlerinin üzerine çıktığı görüldü. Aynı zamanda Temmuz 1985’ten sonra rekor kırıldı.

Ön tahminde, Harmonize Tüketici Fiyat Endeksi’nin önceki ayda olduğu gibi yüzde 0,8 oranında artarak, yıllık bazda yüzde 6,5’e yükseldiği kaydedildi.

2022 Mayıs dönemi Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verilerinde ise bir önceki aya göre büyük ölçüde değişiklik görülmedi. Mayıs’ta ÜFE yıllık bazda yüzde 27,3 artarken bu Nisan’daki yüzde 27,9’un ardından geldi.

GCM Yatırım Banner

Enerji ve Gıda Kalemleri Enflasyonu Tetikliyor

Raporda, enerji ve gıda fiyatlarındaki artışın enflasyonu tetiklediği vurgusu yapılarak, paralel şekilde enerji kaleminin petrol ürünlerindeki fiyatları da etkilediği aktarıldı.

Haziran ayı beklentisinde hizmet fiyatlarının Mayıs ayı ile aynı seviyede kaldığı ve mamul mal fiyatlarının yavaşladığı belirtildi. Bu plana göre tüketici fiyatlarının Mayıs’ta  olduğu gibi aylık bazda yüzde 0,7 artış gösterdiği söylendi.

Dünya ekonomileri 2022’nin ilk çeyreğine ilişkin büyüme verilerini açıkladıklarında, Avrupa’nın en büyük ekonomilerinden olan Fransa’nın ilk çeyrekte hiç büyümediği görülmüştü. Rusya-Ukrayna savaşının etkisi altında kalan ülke ekonomisinde gayrisafi milli hasıla (GSYİH) ilk çeyrekte yükseliş göstermedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın