Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Ulusal Sağlık Kuruluşu’ndan Kovid-19 Uyarısı!

Kovid-19 pandemisi pek çok ülkede yaygınlığını sürdürürken Fransa'nın sağlık kuruluşu, ülkede Kovid-19 virüsünün yeniden canlanması konusunda uyarılarda bulundu. Detaylar haberde;
Fransa Ulusal Sağlık Kuruluşu’ndan Kovid-19 Uyarısı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Pek çok ülke Kovid-19 ile mücadelede önemli mesafeler kaydetmiş olsa da önlemlerdeki gevşeklikler virüsün yeniden güçlenmesine neden olabiliyor. Son günlerde Kovid-19 vakalarında artış yaşayan ülkelerden birisi de Fransa oldu.

Fransa’nın ulusal sağlık kuruluşu, Cuma günü yaptığı açıklama ile ülkede Kovid-19 vakalarının yeniden canlanması konusunda uyarılarda bulundu. Vatandaşları virüse karşı kendilerini korumak amacıyla aşı olmaya devam etmeye çağırdı.

Ülkede Vakalar Artışa Geçti

Ulusal sağlık kuruluşu Santé Publique France (SPF), 5-11 Eylül haftasında ülkede her 100.000 kişi için 186 onaylanmış Kovid vakasının bulunduğunu açıkladı.

Bunun, bir önceki haftaya kıyasla yüzde 12 artışla günde ortalama 18.000 yeni vakayı temsil ettiği belirtildi.

Yeni enfeksiyonlar 10 günden beri istikrarlı bir şekilde artıyor ve günlük yeni vakaların yedi günlük hareketli ortalaması Perşembe günü neredeyse beş haftanın en yüksek seviyesi olan 24.042’ye ulaştı.

GCM Yatırım Banner

EMA da Uyarılarda Bulundu

Avrupa Birliği’nin (AB) ilaç düzenleyicisi Avrupa İlaç Ajansı (EMA), geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile enfeksiyonlarda beklenen sonbahar artışından önce bazı uyarılarda bulunmuştu.

EMA İcra Direktörü Emer Cooke, Avrupa’daki insanların önümüzdeki aylarda kendilerine sunulacak Kovid-19 güçlendiricilerini almaları gerektiğini söylemişti.

İlk nesil aşıların büyük ölçüde başarı sağlaması sayesinde insanların hastalık hakkında daha az endişeli hale gelmesi nedeniyle en son güçlendiricilerin alımının sınırlı olabileceğine dair endişeler bulunuyor.

Uzmanlar ayrıca halkın aşı yorgunluğundan muzdarip olabileceğinden ve bazıları için dördüncü veya beşinci bir Kovid aşısı olabilecek güçlendiricileri arama olasılığının düşük olabileceğinden endişe ediyor.

Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından derlenen verilere göre, güçlendiricilerin kullanımı önemli ölçüde azaldı. ECDC’ye göre, ilk güçlendiricinin alımı 60 yaş ve üstü ile 18 ve 59 yaşındakiler arasında sırasıyla yüzde 83.9 ve yüzde 64.8 idi, ancak ikinci güçlendirici için sırasıyla yüzde 15.1 ve yüzde 7.8’e düştü.

2019’un sonlarında Çin’de ortaya çıkan virüs, yaklaşık 6.5 milyon insanın hayatını kaybetmesine neden oldu. 606 milyona bulaşırken, küresel ekonomileri sarstı ve sağlık sistemlerini zor durumda bıraktı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile Kovid bitiyor mu dedirtti. Ghebreyesus “Henüz o noktada olmasak da” derken, Kovid’in sonunun göründüğünü öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın