Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DSÖ’den Açıklama: Kovid-19 Pandemisinin Sonu Göründü mü?

Dünya Sağlık Örgütü, uzun süredir hayatımızda olan Kovid-19 pandemisinin son durumuna dair önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
DSÖ’den Açıklama: Kovid-19 Pandemisinin Sonu Göründü mü?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, dünyanın Kovid-19 pandemisini sona erdirmek için hiç bu kadar iyi konumda olmadığını söyledi. Genel Direktör Tedros Adhanom Ghebreyesus, ülkeleri altı milyondan fazla insanı öldüren virüse karşı çabalarını sürdürmeye çağırdı.

Ghebreyesus sanal bir basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte “Henüz o noktada değiliz. Ancak son görünüyor” ifadelerini kullandı.

Yorum, Kovid-19 için uluslararası acil durum ilan ettiğinden ve virüsü Mart 2020 tarihinde bir pandemi olarak tanımlamaya başlamasından bu yana örgütün en iyimser yorumu olarak nitelendirildi.

2019’un son çeyreğinde Çin’de ortaya çıkan virüs, bugüne kadar yaklaşık 6.5 milyon insanın ölümüne neden olurken, 606 milyon insana bulaştı. Bunun yanında küresel ekonomileri sarstı ve sağlık sistemlerinin çökmesine neden oldu.

Kovid-19 Kaynaklı Ölümler En Düşük Seviyeyi Gördü

Aşıların ve tedavilerin kullanıma sunulması, hastalığın şiddetini azaltmaya yardımcı oldu. DSÖ’nün bildirdiğine göre geçen hafta Kovid-19 kaynaklı ölümler Mart 2020’den bu yana en düşük seviyeye indi.

GCM Yatırım Banner

Ghebreyesus, yine de ülkelerin politikalarına dikkatlice bakmalarını, Kovid-19 ve gelecekte ortaya çıkması muhtemel yeni virüsler için kendilerini güçlendirmeleri gerektiğini söyledi. Ayrıca ülkeleri mücadelenin sonuna dek, yüksek risk gruplarının yüzde 100’ünü aşılamaya ve virüs için test yapmaya devam etmeye çağırdı.

DSÖ: Tedbiri Elden Bırakmamalıyız

DSÖ, virüsün gelecekteki dalgaları olasılığı konusunda da uyarı yaptı. Ülkelerin yeterli tıbbi ekipman ve sağlık çalışanı tedarikini sürdürmeleri gerektiğinin altını çizdi.

Topluluğun kıdemli epidemiyoloğu Maria Van Kerkhove biraz daha karamsar bir tavır takınırken, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Gelecekte, Omicron’un farklı alt varyantlarının neden olduğu, potansiyel olarak dünya çapında farklı zaman noktalarında enfeksiyon dalgaları olmasını bekliyoruz.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.