Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fransa Başbakanı Emeklilik Reformunda Geri Adım Attı

Fransa Başbakanı, ülkede grevlere konu olan ve emeklilik yaşını da kapsayan reform planında yumuşama yapılabileceğini söyledi. Detaylar haberde;
Fransa Başbakanı Emeklilik Reformunda Geri Adım Attı
HABER GİRİŞ

Fransa Başbakanı Elisabeth Borne, hükümetin hazırladığı reform paketine gelen tepkiler üzerine bugün yeni açıklamalarda bulundu. Borne, reformun erken çalışmaya başlayan bazı kişilerin emekli olmasına da izin verecek şekilde emeklilik revizyonunu yumuşatmayı teklif etti.

Borne tarafından atılan bu adımın muhafazakarların da desteğini kazanmak için olduğu öne sürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un hükümeti, söz konusu sistemin ileriki yıllardaki tehlikeden kaçınılması için gerekli olduğunu söylemişti.

Hükümet, reformun parçası olarak emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkararak işçilerin ödemek zorunda olduğu prim süresini uzatmak istiyor. Fransızlar tarafından ise paket duyurulduğundan bu yana tepkilerin hedefinde ve halk reform paketine karşı eylemler yapılıyor.

Borne, Daha Fazla İşçiye Fayda Sağlayacak Önerilere Açık

Macron’un partisi geçen yıl mutlak çoğunluğunu kaybettiği için hükümetin parlamentoda pek rağbet görmeyen reformun onaylanmasında muhafazakar Les Republicains’in oylarına ihtiyacı var.

Bahsi geçen reform kapsamında 20 yaşından önce çalışmaya başlayan işçilerin işgücünden erken ayrılmalarına izin veriliyor. Borne ise geçen haftaki net tavrından sonra, bugün muhafazakarların daha fazla işçiye fayda sağlayacak önerilerine açık olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Borne, “Uzun kariyer tedbirini 20 ve 21 yaşında çalışmaya başlayanları da kapsayacak şekilde genişleterek hareket edeceğiz. 63 yaşında emekli olabilecekler.” ifadelerini kullandı.

Alternatif Değişiklik Yüzbinlerce Kişiye Fayda Sağlayacak

Şu anda emeklilik yaşının 62 olduğu ülkede, hükümetin önerdiği reform paketi ile yaş şartı 64’e çıkacak. Alt meclisteki Cumhuriyetçilerin sözcüsü milletvekili Pierre-Henri Dumont ise konuya ilişkin yorumda bulundu.

Dumont, tavizin parti üyelerinin desteğini kazanacak kadar ileri gitmediğini söyledi. Ancak partisinin önerdiği alternatif değişikliğin her yıl yüzbinlerce kişiye fayda sağlayacağını savundu.

Yılda 1 Milyar Euroya Mâl Olacak

Borne, bu yeni hareketin 30 bin kadar insanı etkileyeceğini ve yılda 1 milyar euroya mâl olacağını ileri sürdü. Bu durumunsa bir finansman kaynağı bulunması gerektiği anlamına geldiğine işaret etti.

Reformu 10 Ocak’ta sunduğundan bu yana ülke çapında iki gün süren grevlerle savaşan Borne hükümeti, Salı günü sendikaların yeni bir grevi ile karşı karşıya.

Fransa Başbakanı geçen hafta yaptığı açıklamada, paket kapsamındaki emeklilik yaşının 64’e çıkarılma planının tartışmaya kapalı olduğuna dikkat çekmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın