Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Foxconn’daki Kriz iPhone Teslimatlarını Vurabilir: Hisseler Düştü

Apple tedarikçisi Foxconn'un Çin'deki fabrikasında yaşanan sıkıntılar sonrası teslimatların azalması bekleniyor. Detaylar haberde...
Foxconn’daki Kriz iPhone Teslimatlarını Vurabilir: Hisseler Düştü
Yorum

Foxconn’un, Çin’deki iPhone fabrikası, bu hafta yaşanan son işçi huzursuzluğunun ardından Kasım ayı sevkiyatlarında daha fazla düşüş görebilir. Şirkete yakın bir kaynak binlerce çalışanın istifa ettiğini söyledi.

Dünyanın en büyük iPhone fabrikası, Noel ve Ocak’taki Ay Yeni Yılı tatili öncesinde işçiler arasında hoşnutsuzluğu körükleyen ve üretimi kesintiye uğratan katı COVID-19 kısıtlamalarıyla boğuşuyor.

Kaynak, işçilerin güvenlik personeliyle çatışmasının ardından , Ekim ayı sonlarında işgücü sorunları patlak verdiğinde teslimatlarda yüzde 30’a yakın düşüş görülebileceğini belirtiyor. Geçtiğimiz günlerde tesiste yaşanan kaosun ardından  Foxconn işçilerden özür dilemişti.

iPhone 14 Bu Fabrikada Üretiliyor

Fabrika, iPhone 14 Pro da dahil olmak üzere birinci sınıf iPhone modelleri üreten tek tesis konumunda. Şirkete yakın kaynak bu ayın sonuna kadar tam üretime devam etmenin pek mümkün olmadığını söyledi.

Interactive Investor’ın yatırım başkanı Victoria Scholar, Apple’ın yoğun tatil dönemi için ürün teslim etme becerisiyle ilgili endişeler artarken, Foxconn’un Çin’deki fabrikasındaki işçi huzursuzluğunun, Apple’ın Kasım ayındaki iPhone sevkiyatları üzerinde baskı oluşturabileceğini söyledi.

Hisseler Baskılanıyor

Apple hisseleri Cuma günü geç saatlerde yapılan işlemlerde yüzde 1,9 düşerken, Nasdaq endeksi yüzde 0,3 düştü. Scholar, “Apple, teknoloji sektöründe hâlâ daha dayanıklı hisse senetlerinden biri olarak görülüyor. Ancak Apple, makroekonomik belirsizlik nedeniyle resmi rehberlik sağlamaktan çekiniyor” ifadelerini kullandı.

KGI Securities analisti Christine Wang, mevcut sorun Aralık ayına kadar sürerse yaklaşık 10 milyon adet iPhone üretiminin kaybedileceğini ve bunun da 2022’nin son çeyreğinde yüzde 12 daha düşük sevkiyat anlamına geleceğini söyledi.

Wedbush Securities, yılbaşı alışveriş sezonuna girerken artık birçok Apple mağazasında normalden yüzde 25 ila yüzde 30 daha az iPhone 14 Pro olduğunu tahmin ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu