Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Apple Tedarikçisi Foxconn Çalışanlarından Özür Diledi

Dünyanın en büyük iPhone fabrikası Foxconn, Zhengzhou tesisinde yaşanan kaosun ardından çalışanlarının işten ayrılması için para teklif etti. İşte detaylar;
Apple Tedarikçisi Foxconn Çalışanlarından Özür Diledi
HABER GİRİŞ

Apple’ın ana tedarikçisi olan Çin merkezli firma Foxconn bugün ülkedeki sıkı Covid-19 kısıtlamalarının etkilediği iPhone fabrikasına yeni eleman alımının teknik bir hata olduğunu söyledi. Bu sebepten şirket, fabrika işçilerinden özür diledi.

Fabrika işçileri dün şiddetli protestolar gerçekleştirerek, Foxconn’un maaş ve ikramiye ödemelerinde sıkıntı yaşattığı iddia edilmişti. İşçiler bu durumu fabrikaların kendilerine bildirdiğini de söylemişti.

İşe Alım Sürecinde Teknik Bir Hata Olduğu Öne Sürüldü

iPhone 14 Pro ve Pro Max dahil olmak üzere Apple üreticisi Foxconn, yeni çalışanların işe alımı hakkında açıklamalarda bulundu. Şirket, ekibinin konuyu incelediğini ve işe alım sürecinde teknik bir hata fark ettiğini savundu.

Bahsi geçen hatayı detaylandırmadan, bilgisayar sitemindeki bir giriş hatası olduğunu belirtti. Şirket, işçilerden özür dileyerek gerçek ücretin kararlaştırılanla ve resmi işe alım afişleriyle aynı olduğunu garanti etti.

Yaşanan son huzursuzluklar bazı çalışanlar arasında iletişim sorunlarını ve Foxconn’un güvensizliğini artırdı. Bazı çalışanlar ise şirketin Covid-19 pandemisini yayılmasına sebep olmakla suçladı.

GCM Yatırım Banner

Büyük Protestolar Sona Erdi

Reuters’ın haberinde konuya ilişkin açıklamada bulunana bir Foxconn kaynağının açıklaması yer aldı. Kaynak, şirkete karşı yapılan büyük protestolarının bugün sona erdiğini ve daha küçük eylemlerde bulunan çalışanlarla ise iletişime geçildiği bildirildi.

Kaynak, şirkete karşı yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi için çalışanlarla ilk anlaşmaya varıldığını ve fabrikadaki üretimin bugün itibarıyla devam ettiğine dikkat çekti.

Yeni Alınan Çalışanlar İstifa Etmek İsterlerse Saygı Duyulacak

Dünya çapında iPhone sevkiyatının yüzde 70’ini karşılayan şirket, istifa etmek ve fabrika kampüsünden ayrılmak isteyen yeni alınan çalışanlara saygı duyacağını belirtti.

Ayrıca yeni alınan ve işten ayrılmak isteyen çalışanlara şirketin bakım sübvansiyonu sunacağını ekleyen kaynak, söz konusu olan sübvansiyonların işçi başına 10 bin yuan tutarında olduğuna işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın