Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ford’a Dev Para Cezası: Ölümlü Kazada Kusurlu Bulundu

Bir çiftin ölümüne yol açan kaza sonucunda Ford'un aleyhine karar alındı. Şirket başka bir iletisinde, işten çıkarmaların yapılacağını duyurdu.
Ford’a Dev Para Cezası: Ölümlü Kazada Kusurlu Bulundu
HABER GİRİŞ

Ford Motor Company, 2014 yılında meydana gelen ve bir çiftçin ölümüne yol açan trafik kazasıyla ilgili kararın aleyhine verildiği bildirildi. 1,7 milyar dolar tutarındaki maddi tazminat cezasına Ford’un itiraz edeceği söylendi.

2014 yılında bir çiftin hayatını kaybetmesine sebep olduğu iddia edilen 2002 Ford F-250 pikaplarının tavanının tehlikeli derecede kusurlu olduğu iddiası ile otomobil üreticisine dava açılmıştı.

Davada aracın çatısının çökmesi sonucunda kişilerin yaralandığı veya öldüğü yaklaşık 80 benzer devrilme kazasının kanıtlarının sunulduğu söylendi. Kararın şirkete ve kamyonun diğer sahiplerine bir uyarı niteliğinde olacağı savunuldu.

Şirket, davadaki kanıtların kararı desteklediğine inanmadığını savunarak temyize gitmenin planlandığını açıkladı.

Ford 3 Bin Çalışanını İşten Çıkarıyor

Ford, pozisyonların büyük çoğunluğunun Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan, Kanada ve Hindistan’da toplamda 3 bin çalışanını işten çıkaracağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu hareketin, otomobil üreticisi olan Ford+’un yeniden yapılandırma planının bir parçası olduğu iletilerek, gelecekteki büyüme için kendini konumlandırdığı eklendi.

Yaklaşık 31 bin çalışana işten çıkarılmaları detaylandıran bir not gönderen şirket, 2 bin civarında maaşlı ve bin acente çalışanının işten çıkarılacağını kaydetti.

Ford sözcüsü Mark Truby işten çıkarmalar hakkında bunun resesyon korkularına ve ekonomiyle ilgili endişelere bir tepki olmadığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Bu gerçekten sadece şirketi başarı için konumlandırmak, planımızı gerçekleştirmek ve maliyetlerimizi düşürmekle ilgili.”

Kesintilerin işin belirli bir bölümünü hedef almadığını ekleyen Turby, bunun genel iş planına ve bütünsel bir bakışa dayandığını belirtti.

Ford şirketten ayrılacaklara teşekkürlerini ileterek, “Bu hafta şirketten ayrılanlar arkadaşlarımız ve iş arkadaşlarımız ve Ford’a kattıkları her şey için onlara teşekkür etmek istiyoruz.” dedi.

Tesla da Küçülmeyi Hedefledi!

Ford bu yıl işçi çıkarımına giden ilk şirket değil. Rakiplerinden biri olan Tesla’da küçülmeye gidip Haziran sonunda işçi çıkarmıştı.

Tesla, maliyet düşürme ve toplam iş gücünü yüzde 10 azaltma planları dahilinde Kaliforniya’da ofisini kapatma ve bu kapanışa bağlı olarak 200 kişiyi işten çıkarma kararı aldığını duyurmuştu.

İşten çıkarmadan etkilenecek kişilerin otopilot ekibinden olduğunu belirten şirket, işine son verilen çalışanlarına 60 gün boyunca ücretlerinin tamamının ödeneceğini söylemişti.

Ford Çin Bölgesi’nde Yüzde 22 Düşüş Yaşamıştı

Temmuz ayı başlarında Ford’un yaptığı açıklamada, Çin Bölgesi’nde satışların azaldığına dikkat çekilmişti. Pandemiden bu yana en kötü tabloyu sergileyen şirket, küresel tedarik zinciri krizini vurguda bulunmuştu.

Ford Motor Company, şirketin Büyük Çin Bölgesi’ndeki satışlarına dair yılın ikinci çeyrek raporunda bölgede 120 bin araç satışı gerçekleşmişti. Bu, bir önceki yılın aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 22’lik bir düşüşe işaret etmişti.

Ford Çin Bölgesi Başkanı ve CEO’su Anning Chen konuyla ilgili yaptığı açıklamada, son birkaç ayda pandeminin yeniden canlanmasının Ford’un yılın ikinci yarısında büyüme planlarına meydan okuduğunu belirtmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın