Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fiyatları Altüst Edecek Gelişme: Satışlar Dipten Döndü

TÜİK, dün açıkladığı inşaat maliyet endeksi sonrası bugün konut satışlarına ilişkin tabloyu paylaştı. Nisan ayında görülen tarihi düşüşün devamı gelmedi.
Fiyatları Altüst Edecek Gelişme: Satışlar Dipten Döndü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), dün inşaat maliyet endeksi verilerini paylaştıktan sonra bugün konut satış istatistiklerini açıkladı. Yüksek enflasyon ve faiz ortamında reel anlamda düşüş gören konut sektöründe durgunluk sürse de Nisan ayında görülen dipten sonra satışlar hızlandı.

Nisan ayında sektörde maliyetlerin enflasyonun da üzerinde arttığı görüldükten sonra Mayıs ayının satış verileri ters köşe yaptı.

TÜİK verilerine göre yılın beşinci ayında konut satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4’lük sınırlı düşüş gördü. Mayıs 2024 döneminde 110 bin 588 konut satıldı.

Nisan ayı verilerinde yıllık düşüş yüzde 11,8’i bulmuş, satılan konut sayısı 75 bin 569’a kadar gerilemişti. Böylece 2023 yılının Nisan ayında kayda geçen 85 bin 652 konut satışının da altında rakamlar görülmüştü.

Konut Satışları Mayıs 2024
Kaynak: TÜİK

Ocak-Mayıs 2024 döneminde ise konut satışları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3,4 düşüşle 465 bin 761 olarak gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Konut satış sayısında birinci olan il İstanbul oldu. Mayıs ayında İstanbul’da 18 bin 814, Ankara’da 9 bin 861 ve Antalya’da 6 bin 306 konut satıldı.

En az konut satışının yapıldığı iller; 37 ile Bayburt, 46 ile Ardahan ve 60 ile Hakkari olarak kayıtlara geçti.

Yabancıların Konut Alımları Düşüyor

Yabancılara yapılan konut satışında Mayıs ayında da düşüş görüldü. Yılın beşinci ayında yabancıların konut alımı yıllık bazda yüzde 34,8 düşüşle 2 bin 64 oldu.

Yabancıların konut alımında en fazla tercih ettiği iller 797 satış ile Antalya, 668 satış ile İstanbul ve 164 satış ile Mersin oldu.

Türkiye’den konut alımı yapan yabancıların uyrukları ele alındığında Ruslar öne çıktı. En fazla konut satışında 437 ile Rusya, 207 ile İran ve 171 ile Ukrayna vatandaşları sıralandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın