Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’ten Deprem Raporu: Beklentinin Üzerinde!

Fitch Ratings, Türkiye'de yerel yönetimlerin bütçelerinin enflasyona ve depreme dayanıklı olup olmadığını değerlendirdi. Detaylar haberde...
Fitch’ten Deprem Raporu: Beklentinin Üzerinde!
HABER GİRİŞ

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’de yerel ve bölgesel yönetim (LRG) bütçelerinin enflasyon aynı zamanda deprem etkisine dayanıklı olduğunu belirtti.

Fitch Ratings, tarafından bugün yayımlanan raporda 9 büyükşehir belediyesini (Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa, Konya, Manisa, Mersin, Muğla) değerlendirdiklerini ve 2022 sonuçlarının beklentilerinin üzerinde gerçekleştiğini bildirdi.

Söz konusu şehirlerin geçen yıla dair bütçe dengesi için beklentinin yüzde 39 olduğu buna karşın yüzde 42’ye yükseldiği aktarıldı. Ortalama borç-faaliyet dengesinin 1.6 kat olan beklentiye karşı 1.4’e gerilediği ifade edildi. Bu şehirlerin notlarının ülkenin notunu B/Negatif ile sınırlandırıldığı ifade edildi.

Deprem Bölgesindeki İllerin İşletme Geliri Azalabilir

Tüm şehir belediyeleri için kişisel gelir vergisi artışının hükümetin asgari ücretleri enflasyona göre ayarlama politikasını yansıtan, Fitch’in yüzde 71,4’lük beklenen yıllık enflasyonuyla büyük ölçüde uyumlu olduğu aktarıldı.

Fitch Bunun yanında depremin Adana, Diyarbakır, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa’nın bütçe performansını nasıl etkileyebileceğini değerlendirdi. Belediyelerin işletme gelirinin daha düşük transfer ödemeleri nedeniyle ortalama yüzde 2,9 azalacağını tahmin etti.

Şimdi Kayıt Olun
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.