Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch’in Türkiye için 2022 Büyüme Beklentisi Yüzde 4,5

Yüksek enflasyon baskılarının devam ettiğine dikkat çeken Fitch Ratings, küresel ekonomi için büyüme beklentilerini düşürdü. Türkiye için ise yükseltti.
Fitch’in Türkiye için 2022 Büyüme Beklentisi Yüzde 4,5
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Küresel Ekonomik Görünüm Raporu Haziran sayısını yayımladı. “Dünya Büyümesini Azaltmak İçin Enflasyon ve Kısıtlayıcı Para Politikası” başlıklı raporda, küresel enflasyon baskılarının yoğunlaşmaya devam ettiği söylendi.

Çin’de son zamanlarda artan karantina tedbirlerinin imalat sektöründe tedarik baskılarını artırdığı, Rusya-Ukrayna nedeniyle enerji ve gaz sektöründeki arz kesintilerinin Avrupa’da enflasyonu beklenenden daha fazla etkilediği ifade edildi.

Bu gelişmeler doğrultusunda küresel ekonomi için 2022 yıl sonu beklentisi yüzde 3,5’ten yüzde 2,9’a düşürüldü. Beklentiler Çin için yüzde 4,8’den yüzde 3,7’ye, ABD için yüzde 3,5’ten yüzde 2,9’a, Euro Bölgesi için ise yüzde 3’ten yüzde 2,6’ya çekildi.

Şanghay’daki kilitlenmenin Çin’de gayrisafi yurt içi hasılanın art arda üç aylık dönemlerde düşmesine neden olacağını belirtilirken, Euro Bölgesi’nde yüksek enflasyonun tüketicilerin reel getirileri etkileyeceğine dikkat çekildi.

ABD ekonomisinin istihdam ve tüketici harcamalarıyla kısa vadeli bir ivmeye sahip olduğu söylendi. Açıklamada, “Ancak büyüme, daha agresif parasal sıkılaştırma nedeniyle 2023’ün ortalarından itibaren üç aylık dönemlerde zar zor pozitif oranlara yavaşlayacak.” İfadesine yer verilirken, 2023 beklentisi yüzde 1,5, 2024 beklentisi yüzde 1,3 büyüme olarak öngörüldü.

GCM Yatırım Banner

Türkiye için Beklentiler Yukarı Yönde Revize Edildi

Türkiye ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde beklenenden daha iyi performans gösterdiği belirtilen raporda, yatırımların ek destek sağladığı ifade edildi. İthalatın ihracata kıyasla daha hızlı düştüğü, net ticaretten gelen artışın büyümeye yardımcı olduğu aktarıldı.

Kurum, bu pozitif yorumlar eşliğinde Türkiye’nin 2022 büyüme beklentisini yüzde 4,5’e yükselti. 2023 için ekonomik büyüme tahmini yüzde 3, 2024 için yüzde 2,9 olarak açıklandı.

Fitch Ratings’in Baş Ekonomisti Brian Coulton, enflasyonun yarattığı zorluklara değinirken “Ücret-fiyat dinamikleri geliştikçe ve fiyat beklentileri yükseldikçe enflasyonun yerleşik hale gelme riski göz ardı edilemeyecek kadar büyük” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın