Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fitch Ratings Küresel Enflasyonda Kalıcılık Uyarısı Yaptı

Fitch Ratings paylaştığı son raporda, küresel enflasyondaki hızlanmanın yaygın ve kalıcı olacağını belirtti. Ayrıntılar geliyor...
Fitch Ratings Küresel Enflasyonda Kalıcılık Uyarısı Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel enflasyondaki enflasyon verilerine atıfta bulunarak, bu yükselişlerin yaygın ve kalıcı olabileceğini belirtti.

Üretici fiyat enflasyon oranlarının yükselmeye devam etmesiyle birlikte, enflasyonun zirve yaptığına yer verilen açıklamada, düşüş olabileceğine dair yeterli işaret olmadığı ifade edildi.

Enflasyonun büyük ekonomilerde COVID-19 salgını öncesindeki seviyelerin ve hedeflerin çok üzerinde olduğu belirtilen açıklamada, işgücü piyasasında toparlanmalar olduğunun altı çizildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu açıklamasının devamında, “Yüksek ve artan enflasyon, birçok büyük ekonomide ekonomik toparlanmanın kalıcı bir özelliği olmuş, para politikasının görünümünü değiştirmiş ve tahvil getirilerindeki son artışlara katkıda bulunmuştur” ifadelerini kullandı.

Fitch geçtiğimiz günlerde Türk şirketler için de benzer bir tahminde bulunmuş ve enflasyon baskısının artacağını not düşmüştü. ABD başta olmak üzere dünyanın büyük ekonomileri beklentilerin üzerinde enflasyon verileri açıklıyor.

Geçtiğimiz haftalarda ABD enflasyonunda son 40 yılın yüksek seviyesi görülmüştü. Artan enflasyon FED’in sıkılaştırma politikalarına ağırlık vermesini ve faiz artırımı beklentilerini yükseltiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu