Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Fitch Uyarısında Enflasyon ve Faiz Oranlarına İşaret Etti

Ulusal olarak tanınan kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, çekirdek enflasyon ve artan faiz oranlarının ana kredi riskleri olmaya devam ettiğini bildirdi. İşte detaylar;
Fitch Uyarısında Enflasyon ve Faiz Oranlarına İşaret Etti
HABER GİRİŞ

Fitch Ratings tarafından yılın ilk yarısına ilişkin Risk Merkezi raporunu yayımladı. Raporda, enflasyon ve faiz oranlarının küresel kredi için en önemli izleme kalemi olmayı sürdürdüğüne işaret edildi. 2023’ün ikinci çeyreğinde ABD ve Euro Bölgesi’nde manşet enflasyondaki düşüş olduğu anımsatıldı.

Manşet enflasyondaki düşüşe rağmen çekirdek enflasyonun yapışkan olmaya devam ettiği ve merkez bankalarının hedefledikleri oranın oldukça üzerinde olduğu vurgulandı.

Küresel kredinin altında yatan makro göstergelerin yılın başından bu yana iyileştiği bildirildi. Ancak iyileşmenin, sıkı borç verme koşullarının ve merkez bankalarının şahin politikalarının döngüsel bir yavaşlama görünümünü vurguladığı kaydedildi.

Fitch’in tahminlerine göreyse bu durum ABD’de sığ bir durgunluk, Euro Bölgesi’nde sınırlı büyüme ve Çin’in toparlanmasına yönelik risklerin oluşmasına sebep olacak.

Fitch’e göre Temel Riskler Değişmedi

Tüm bu sebeplerle gelecek iki yıl içinde Fitch tarafından derecelendirilen portföylerden en fazla etkiye sahip olabilecek olan küresel kredi için temel risklerin büyük ölçüde değişmeden kaldığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu riskler arasında fonlama, varlık değerlemeleri ve finansal istikrar için olumsuz senaryolarda, enflasyon ve faiz oranları ile jeopolitik, yönetim ve politikanın bulunduğu belirtildi.

Bu riskler arasında ticari gayrimenkule odaklanmanın da yer aldığı vurgulanan açıklamada, Çin’in Covid-19 sonrası toparlanmasına yönelik artan zorluklara da dikkat çekildi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings raporunda, ana uzun vadeli ve acil risklerin değişmediğinin altını çizdi. Bu risklerinse iklim değişikliği, demografik zorluklar, siber çatışma ve yapay zekanın teknolojik bir yıkıcı olarak hızla yaygınlaşması olduğu bildirildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.